Belçika'da Artık Bakirelik Testi Yapılmayacak: 'Ayrımcılığa ve Şiddet Eğilimine Neden Oluyor'

 > -

Belçika'da bundan böyle bakirelik testleri yapılamayacağı bunun için belge de verilmeyeceği açıklandı. Yapılan açıklamada bakirelik testlerinin, ayrımcılığa yol açtığı ve şiddete neden olduğu vurgulandı. 

Euronews'den Gülsüm Alan'ın haberine göreBelçika'da Ulusal Hekimler Konseyi bu testlerin "Gereksiz olduğunu ve ayrımcılığa yol açtığını vurgulayarak şiddet eğilimli olduğunu" kaydetti. Çoğu zaman söz konusu kişiye hiç bir şey sorulmadan ailelerin veya yakınlarının talebi üzerine testlerin yapıldığını ifade eden bazı doktorlar bunun kabul edilemez olduğunu belirtti.

'Uygulamanın kaldırılması için yıllardır çalışmalar yapılıyordu'

İsmini vermek istemeyen Belçikalı bir jinekolog, uzun zamandır bu "çağ dışı" uygulamayı yasaklamak için çalışmaların yürütüldüğünü, kadınlar ile erkeklerin eşit haklara sahip olması gerektiğini" ifade etti. Söz konusu doktor bazı ailelerde gelenekleri yaşatma adına yapılan bu uygulamanın oldukça "aşağılayıcı" olduğunu da söyledi.

Belçika'da bir çok genç kız evlenmeden önce çoğu zaman ailelerin talebi üzerine bakirelik testlerine tabi tutuluyor.

Bakirelik testleri travmaya yol açabilir

Geçtiğimiz aylarda bir rapor yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü bakirelik testlerinin kadınlar için "travmaya" yol açabileceğini belirterek bu "gereksiz" uygulamaya son verilmesini talep etmişti. 

Birçok Avrupa Birliği ülkesinde bakirelik testleri yapılmaya devam ediliyor

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir