Bazı Kahramanlar Pelerin Takmaz: Bir Hayırsever, Bakkalın Veresiye Defterini Satın Alıp 20 Kişinin Borcunu Ödedi

 > 
2bPAYLAŞIM

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde kimliği belirsiz bir hayırsever, bakkalın veresiye defterini satın alarak 20 kişinin 6 bin 857 liralık borcunu ödedi.

Telefonla aradı, veresiye defterini satın almak istediğini söyledi

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesi Özerler Mahallesi'nde bakkal işleten Kadir Alaç, kimliği belirsiz bir kişi tarafından arandı ve bu kişi, Alaç'a 'veresiye defterinin satın almak istediğini' söyledi.

Kadir Alaç, olayı şu sözlerle anlattı:

''Ben şaşırdım. Veresiye defterini almak için ısrar etti. İçinde 6 bin 857 lira alacağım vardı. Pazarlık sonucu 6 bin lira karşılığında veresiye defterini bizden aldı. Bunu bizim atalarımızın yaptığını biliyordum, Osmanlı'da bu işler vardı. Hala bu geleneği sürdüren insanlar varmış. Kendisini tanımıyorum, bilmiyorum ama ona çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir hayır işledi. Defterin içinde 20 hanenin vereceği borcu vardı. Bu 20 hanede gerçekten dar gelirli ihtiyaç sahibiydi. O onları sevindirdi. Kendisine ben buradan onlar adını teşekkür ediyorum''

Borcunu ödemeye gelen müşteriler çok şaşırdı

Alaç, borçlarını ödemeye gelen müşterilerin haberi alınca çok şaşırdığını söyledi. Alaç, veresiye defterindeki borçların ödenmesinin ardından kalın defter yerine artık ince bir defter kullanmaya başladığını söyledi.

Bakkal, muhabirlere olayı böyle anlattı 📹

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir