Görüş Bildir
Haberler
Bayramda Paralar Köprülere Gidecek: Her Saat Osmangazi’ye 69 Bin, Yavuz Sultan Selim’e 19 Bin Dolar Ödenecek

Bayramda Paralar Köprülere Gidecek: Her Saat Osmangazi’ye 69 Bin, Yavuz Sultan Selim’e 19 Bin Dolar Ödenecek

Batuhan
13.05.2021 - 09:42

Yap-işlet-devret modeliyle işletilen otoyol ve köprüler bu bayramda da paralı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerine ayrıca her saat 88 bin 750 dolar, günlük 17 milyon 700 bin lira garanti ödemesi yapılacağını belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yap-işlet-devret modeliyle işletilen otoyol ve köprülerin Ramazan Bayramı’nda ücretsiz olmayacağına; ayrıca ‘ballı geçiş garantisi’ ödemelerinin yapılacağına dikkat çekti. Akın, Osmangazi Köprüsü’ne saat başı 69 bin dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ise saat başı 19 bin 750 dolar ödeneceğini anımsatarak, “Bayramda herkes evindeyken bu yollara kamu bütçesinden garanti ödemesi yapılmasın” dedi.

Vatandaş geçse de geçmese de ödeme yapılacak

Vatandaş geçse de geçmese de ödeme yapılacak

CHP’li Akın, bayram döneminde yap-işlet-devret (YİD) kapsamında devam edecek olan ‘ballı garanti ödemeleri’nde en yüksek payı iki köprünün alacağına dikkat çekerek, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne günlük 135 bin araç geçiş garantisi ve garanti ödemesi olarak da araç başına ‘3 dolar artı KDV’ verilecek. Osmangazi Köprüsü için de günlük 40 bin araç geçiş garantisi ve garanti ödemesi olarak ‘35 dolar artı KDV’ ödeme yapılacak. Vatandaş geçse de geçmese de bu ortalama üzerinden garanti ödemesi yapılacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne dakikada 330 dolar, saat başına 19 bin 750 dolar, günde 474 bin dolar garanti veriliyor. Güncel kura göre 3 milyon 923 bin lira” diye konuştu.

"Bir saat içerisinde bin 666 aracın geçmesi gerek"

"Bir saat içerisinde bin 666 aracın geçmesi gerek"

Akın, bayram döneminde boş kalacak Osmangazi Köprüsü’ne verilen garanti kapsamında ise bir saat içerisinde bin 666 aracın geçmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Osmangazi Köprüsü’nde buna göre dakikada 28 aracın geçmesi gerekiyor. Başka bir deyişle dakikada 1156 dolar, saat başına 69 bin 384 dolar, bir günde ise 1 milyon 665 bin dolar garanti veriliyor. Güncel döviz kuruna göre 13 milyon 780 bin lira” diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
8
4
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Murat Kaan

Sadece Osmangazi için günlük 1 milyon 656 bin $...

Can_Can

Bazılarının hala kanına dokunmuyor şu soygun..

Tuncay Tunç

Milletin anasını sikeceğiz diyorlardı.