Başvuru Kılavuzu Yayınlandı: Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

 > -
Abone ol

Bedelli askerlik ile ilgili resmi detaylar Resmi Gazete'de yayınlandı. Bedelli askerlik başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak. E-devlet üzerinden alınan çıktı ile birlikte Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerinden 15 bin TL yatırılarak bedelli askerlikten faydalanabilecek. Bedelli askerlik 1 Ocak 1994 ve öncesi doğan vatandaşlar için geçerli olacak. Yurt dışında yaşayanlar için de ücret 2 bin euro olarak belirlendi. Son başvuru tarihi ise 3 Kasım 2018.

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Bedelli Askerlik Düzenlemesi Yürürlükte - onedio.com
Resmi Gazete'de Yayımlandı: Bedelli Askerlik Düzenlemesi Yürürlükte - onedio.com

📌 Bedelli düzenlemesinin de yer aldığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete duyuru sayfasına ulaşmak için buraya tıklayın.

📌 Peki bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılıyor?

Öncelikle hak sahibi olup olmadığını E-devlet üzerinden sorgulamanız gerekiyor. Başvurular E-devlet üzerinden yapılıyor. E-devlet'ten alacağınız başvuru belgesi ile Ziraat Bankası veya Halkbank şubelerine giderek, başvuru belgesinde yer alan banka hesabına 15 bin TL yatırmanız gerekiyor. E-devlet'ten başvuru belgesi ekranına ulaşmak için buraya tıklayın.

📌 E-devlet'ten alacağınız çıktı şu şekilde geliyor;

Belgede; bedelli askerliğe başvuru yaptığınızı ve 3 ay içinde bedeli ödeyeceğinizi bildiriyorsunuz. Belgenin çıktısını alıp bankaya ödemenizi yapabilir, alacağınız dekont ile askerlik şubesine gidebilirsiniz.

📌 Bedelli askerlik için başvurularla birlikte planlanan faaliyet takvimi ise şu şekilde;

Tasarı Resmi Gazete'de yayınlandığı için 3 aylık başvuru süresi de resmi olarak başladı. 3 Kasım 2018 ise son başvuru tarihi. Daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmetinden çıkarılanlar ile sağlık raporu alarak askerliklerini yapmayan ya da erteletenler de, temel askerlik eğitimi olmadan uygulamadan yararlanabilecek.

📌 Bedelli askerlikten faydalanacak olan çalışanlar ücretsiz izinli sayılacak. Yoklama kaçağı olanlar, idari işlem başlatılanlar ve para cezaları geçerli sayılmayacak.

Bedelli askerlikten yararlanacak olan çalışanlar, 21 günlük temel askeri eğitim boyunca çalıştıkları iş yeri, kurum veya kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli sayılacak. 

Tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na aktarmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. 

Bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

📌 Peki 21 günlük temel eğitimde neler yer alacak?

Yine kulis bilgilerine göre askeri kaynaklar normal eğitim programında bulunan yat-kalk dahil olmak üzere yürüyüş ve sporla selamlaşma, atış da dahil silah eğitimi, rütbeleri tanıma ve milli güvenlik derslerini verecek. Bunun yanı sıra teorik eğitimler de yer alacak. Silah eğitiminde ise silahı söküp takmak ve hedefe üç atışın yer alması bekleniyor.

📌 Resmi duyuru henüz yapılmadı; ancak bedelli askerlik için düşünülen iller ise şu şekilde;

Detaylar Belli Oluyor: Bedelli Askerlik Hangi İllerde Yapılacak? - onedio.com
Detaylar Belli Oluyor: Bedelli Askerlik Hangi İllerde Yapılacak? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

15 bin + ücretsiz izin + kredi faizi = 20 binden yukarı patlayacak.

mabada

Keşke vicdani red gelse de ne para ile ne gitmek ile uğraşmasın kimse...

can-sari

Milli savunma bakanlığı başvuru belgesi veriyor o belgeyle bankaya gidiyoruz fakat bize bilgilendirme maili gelmedi diyorlar. İ bana para aticaz bacim dekont vereceksin karsiliginda bunun bilgilendirmesini sabahtan beri atmayan yöneticiler sizi mi pandikliyorda vakit bulamiyor.

holebaspicardi

Parası olan yapsın . Askerde izmarit toplayarak , tuvalet temizleyerek vatan kurtarılmaz . Para bulabilirsem her türlü başvururum .

yklndr

ZATEN VATAN KURTARMAYA GİTMİYON. NEFSİNİ KÖRLTİYON. EGOSU OLANLARIN GÖTÜNÜ İNDİRİLİP, 5 PARASI OLMAYANLARI EGOSUNU TAVANA VURDURUYON. YANİ DEĞİŞİK BİR ORTAM.

dionysos92

askere gidip tuvalet temizleyip esrar içip birbirini tokatlayan çakallar kendini bordo bereli ilan ediyor vatana millete faydası 0 adamın boş yapıyor.Bedelli yapacak adam üretime iş sektörüne katılıyor ödeyeceği bedelle uzman askerlerin maaşları teçhizatları sağlanıyor.Keşke bi baltaya sap olsaydın da bedelli yapsaydın sen de zırtlan kardeş..

Görüş Bildir