Başkan Tuna'dan 'Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı' Açıklaması: 'Bizim Resen Bir Şey Yapmamız Doğru Olmaz'

-

Ankara Çayyolu'ndaki bir bulvara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde verilen “Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı” ismi, telaffuzunun zorluğu nedeniyle sosyal medyada alay konusu oldu. Bölge sakinleri bulvarın isminin değiştirilmesi için imza kampanyası başlattı. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Tuna, “Bu diplomatik bir mesele. Tek başımıza yapmamız doğru olmaz” dedi.

İkamet adresleri bulvar üzerinde görünen vatandaşların büyük bir bölümü de isminin uzunluğu ve zor telafuz edilmesi nedeniyle ismin değişmesini istiyor.

'Bizim resen bir şey yapmamız doğru olmaz'

Hürriyet'ten Murat Yılmaz'ın haberine göre; talebi Dışişleri Bakanlığı’na gönderebileceklerini belirten Tuna, “Bu uluslararası ilişkileri etkileyecek diplomatik bir mesele. Bizim resen bir şey yapmamız doğru olmaz. Bize gelen makul olan talepleri değerlendiriyoruz. İlgili birimimiz bakanlığa gönderir, ‘Böyle bir talep var, bu konuyla ilgili ne diyorsunuz?’ deriz. Onlar da belki o devletin ilgilileriyle veya büyükelçileriyle konuşur ve bir çözüm sağlanabilir. Örneğin belki sadece soyadını yazarlar. İlgili devlet ‘Şu bizi tatmin eder’ derse biter gider. Onların uygun görebileceği bir kısaltma yapılabilir” ifadelerini kullandı.

'Caddenin isminin Türkiye için önem taşıyan bir liderle değiştirilsin'

Vatandaşlardan gelen şikayetler ve imza kampanyasını Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı bir dilekçeyle ileten Çayyolu bölgesi'ne bağlı Ümit Mahallesi'nin muhtarı Ayşe Çalışkan, caddenin isminin Türkiye için önem taşıyan bir liderle değiştirilmesini talep ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya çağrıda bulunan Çalışkan, “Bu bulvarın ismini ‘Atatürk’ veya ‘Mustafa Kemal’ olarak değiştirelim” önerisinde bulunuyor.

'Trajikomik durumlar yaşanıyor'

Muhtar Çalışkan, vatandaşların şikayetlerini su sözlerle anlattı:

“4 yıllık muhtarlık sürecimde en fazla şikayeti bu bulvarın isminin değişmesi konusunda aldım. Belediye, nüfus müdürlüğünde kayıt yaptıracak kişi oturduğu yeri telafuz edemiyor. Evinde misafir ağırlayacak, adres tarif edemiyor. Acil ambulans, itfaiye, polis çağıracak derdini anlatamıyor. İnsanlar artık bu trajikomik durumdan rahatsız olmaya başladı."

'Kendi değerlerimizi koruyalım, Mustafa Tuna’dan çözüm bekliyoruz.'

İmza kampanyası başlattıklarını belirten Çalışkan, “Kendi değerlerimizi cadde ve sokaklarda yaşatmak varken, söyleyemediğimiz bir ismi kullanıyoruz. Millileşmenin ön plana çıktığı günlerde bizler, Çayyolu sakinleri olarak bu bulvarın ismini ‘Atatürk’ veya ‘Mustafa Kemal’ şeklinde değiştirilmesini istiyoruz. Dilekçemizi yazdık, imza kampanyası başlattık, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Tuna’dan çözüm bekliyoruz.” dedi.

‘Cumhuriyet devrimlerinin bekçisiyiz’ tabelası asılmıştı

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek döneminde caddenin ismi, “Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman” olarak belirlenmişti. O dönemde isme tepki gösteren bazı çevre sakinleri de, “Cumhuriyet Devrimlerinin Bekçisiyiz Bulvarı” adlı yeni bir tabela yaptırıp caddeye asmıştı.

Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman kimdir?

Dünya tarihinde Banga Bandhu Şeyh Mucibur, Bangladeş’in ilk Başbakanı ve Devlet Başkanı olarak tanınıyor. 1972’de ülkesinin Başbakanı, 1975’te devlet başkanlığı görevini üstlenen Mucibur Rahman’ın, 15 Ağustos 1975’teki askerî darbeyle yönetiminin devrildiği ve ailesiyle birlikte öldürüldüğü biliniyor.

Sosyal medyadan bulvarla ilgili yapılan yorumlar ise şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraMelih GökçekPolis
Görüş Bildir