Başarısızlığın Aslında Bir "Kaybediş" Olmadığının 10 Kanıtı

 > -

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun. Yine dene. Yine yenil. Daha iyi yenil.

Samuel Beckett

1. Size hayatta nerede durduğunuzu gösterir

Ayaklarınızın yere basmasını, hayatta nerede durduğunuzu, bir sonraki adımınızın ne olması gerektiğini öğretir size. Fazla uçmamanızı, gerçekçi eylemler içerisine girmenizi belki de beklentilerinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlar başarısızlık. Hiçbir başarının kolay olmadığını, tekrar tekrar denemeniz gerektiğini sessizce, derinden fısıldar kulaklarınıza.

2. Size tonlarca para dökseniz alamayacağınız şeyleri öğretir

Yıllarca kurslara, seminerlere gitseniz, paralar harcasanız alamayacağınız şeyleri öğreti size. Nerede hata yaptığınızı, bu hatanın bedelinin neler olabileceğini canlı canlı gösterir. Teoride asla göremeyeceğiniz bazı şeyleri gösterir size ve belki daha önce kimsenin yaşamadığı tecrübeleri edinmenizi sağlar.

3. Dünyada sadece bir şansınız olmadığını gösterir

Dünyada insanların birden fazla şansı olduğunu hatırlatır size. Baştan başlama fırsatı verir. Önceki hatalarınızı tekrarlamadan, sağlam adımlarla ilerlemeniz halinde başarının hiç de uzak olmadığını işaret eder.

4. Karakterinizi güçlendirir, yerine oturtur

Her başarısızlık size bir şeyler katar. Kişiliğinizin gelişmesine, yerine oturmasına, olgunlaşmanıza katkı sağlar. Başarısızlık bir ateştir ve sizi usul usul pişirir.

5. Sizi başarı için teşvik eder

Sizi hırslandırır başarısızlık, yeniden başlamak, bu defa daha güçlü devam etmek için yakıt verir. Hak etmediğiniz bu başarısızlığı bertaraf etmek için gereken gücü içinizde bulmanızı sağlar.

6. Başarısızlıktan başarıya giden uzun yoldan geçmiş kişileri tanırsınız

Hayatı sizin gibi olan ancak sonunda başarıya ulaşmış kişileri tanımaya başlarsınız. Steven Spielberg, Steve Jobs, vb. insanların öykülerini öğrenir daha bir azimle sarılırsınız işinize.

7. İradenizi, sabrınızı ve hırsınızı kamçılar

Size dayanıklı olmayı, yıkılmamayı, pes etmemeyi, düştüğünüz yerden ayağa kalkmayı, tekrar zıplamayı öğretir. Sabretmenin ne büyük bir erdem olduğunu anlatır. Her başarısızlık işinize daha bir dört elle sarılmanıza vesile olur.

8. Başarısızlığın dünyanın sonu olmadığını görürsünüz

Başarısızlığın her şeyin sonu olmadığını fark edersiniz. Dünya başınıza yıkılmamıştır, üstüne çökmemiştir her şey, hala ayaktasınızdır, yeniden başlayacak gücü içinizde hissediyorsunuzdur. Başarısızlık artık sizi korkutmuyordur.

9. Ailenizin, dostlarınızın sizi ne kadar sevdiğini fark edersiniz

Başarısız olduğunuzda ailenizin, arkadaşlarınızın, dostlarınızın size nasılk destek olduğunu görürsünüz. Hepsi sizin iyiliğiniz için yanınızdadır, sizi teselli ederler, doğrulmanız için size el verirler.

10. Ve dünyada aslında hiç de yalnız olmadığınızı görürsünüz

Ve fark edersiniz ki aslında hiçbir şeyi tek başınıza omuzlamak zorunda değilsinizdir. Yükü paylaştırabileceğiniz onlarca insan vardır etrafınızda.

Bonus - İleride torunlarınıza anlatacağınız heyecanlı maceralarınız olur

Her başarısızlık ileride torunlarınıza anlatacağınız hoş bir macera olacaktır aslında.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pambich

Bonus güzel oldu, çok ta iyi oldu

lilianaezo

hepsi doğru da işte insan kaybettiği anda idrak edemiyor bunları sonra sonra akıl başa geliyor ki başka bi kaybediş kişinin önüne çıkıyor

Görüş Bildir