Başarılı Olmak İçin İlla Sabahın Köründe Kalkmak Gerekmediğine Kanıt 12 Çok Başarılı İnsan

-
Abone ol

Başarılı insanların sahip oldukları alışkanlıkları okuduğumuzda, karşımıza hep aynı dayatma çıkar: Başarılı insanlar erken kalkar.

Ve karşımıza çıkan en tanınmış insanların da hakikaten inanılmaz saatlerde uyanma alışkanlıkları olduğunu biliyoruz; örneğin Apple CEO'su Tim Cook'un 3.45, Michelle Obama'nın 4.30'da uyanması gibi sayısız örnek var ve bu örneklerin hiçbirinin neredeyse 6.00'dan geç uyandığını görmeyiz. 

Ama herkes sabah insanı değil; olmak zorunda da değil. Kimisi geç saatlere kadar uyanık olmaktan, kimi geç uyanmaktan hoşlanan, kimisi de sadece uyumayı seven gayet başarılı 12 insanı sizler için listeledik.

1. Buzzfeed CEO'su Jonah Peretti uykuyu "8:30'a kadar uzatıyor".

Girişteki başarı timsallerinden de göreceğiniz gibi, bu insanlar için 8 buçuk demek neredeyse öğlen demek. 

Aynı zamanda The Huffington Post'un da eş kurucusu olan Peretti, The Wire'a verdiği röportajında sabah rutinini şöyle anlatmış: "Uykuyu 8 buçuğa kadar uzatıyorum. Ardından The New Times'ın ekonomi ile spor sayfalarını alıp cebime koyup metroya yollanıyorum."

2. New Yorker yazarı ve ünlü TED konuşmacısı Kathryn Schulz ise yalnızca geceleri verimli çalışabilen isimlerden.

Pek çok yazar gibi Schulz da zihninin en berrak çalıştığı saatlerin 22.00 sonrası olduğunu belirtiyor. 

Gerçi bu konuda dergi için kaleme aldığı bir yazısında, "Aslında keşke ben de bir sabah insanı olabilseydim" demiş. Ancak Schulz için en verimli olabildiği saatler 22.00 ile 3.00 arası. Gece 3.00 gibi yattığında ise, sabah dinç bir şekilde kalkabilmek için 9.00'a kadar uyuyor.

3. New York City valisi Bill de Blasio da kendisini kesinlikle sabah insanı olmadığını itiraf etmişti.

Zaten ağırkanlı bir insan oluşuyla da bilinen vali, seçim kampanyasında bir kere "Keşke tüm toplumu gece geç saatlere kadar oturabilecek şekilde yeniden düzenleyebilsek ama korkarım böyle bir şey hiç olanaklı değil" diye konuşmuştu.

Sabah 9.00'da ancak sporlarını yapmaya başlayan vali, tabii sabah 5.00'te koşuya çıkan Bloomberg gibi, personel toplantılarını 8.00'de başlatan Giuliani gibi kendisinden önceki valilerden hayli farklı bir rutin benimsemiş.

4. Eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill sabah 11.00 civarı yataktan çıkmasıyla biliniyordu.

Yine de, üstteki örneklere kıyasla geç bir saatte uyandığı söylenemez. 7.30 civarı uyanan Churchill, yatakta kahvaltısını ettikten ve o esnada ulusal gazeteleri okuduktan sonra, posta okumak ve yardımcılarına talimat vermek gibi bazı işlerini de yataktan halledip, daha sonra duş almak üzere kalkıyordu.

5. Box CEO'su Aaron Levie'nin uyanma saati 10.00.

Ünlü bulut yazılım firması Box'un başarılı CEO'su 10.00'a kadar uyuyup, ardından tıpkı Churchill gibi bir takım işlerini yattığı yerde hallediyor. "Harika bir rutin olmadığını biliyorum; ama uyanır uyanmaz en az yarım saat post akutuma bakıp ofise geçmeden evvel tüm yeni gelen iletileri okuduğumdan emin olmam lazım"; Fast Company'ye verdiği bir röportajda rutinini bu sözlerle dile getirmiş.

6. Edebiyatçı Cynthia Ozick'e göre "kaçta uyanmak isterseniz gün o zaman başlar".

1985 yılında The Paris Review için verdiği bir röportajda eve hep çok geç saatlerde geldiğini, partilerden daima en son kişi olduğunu neşeyle anlatarak, rutin 8.00-17.00 tarz mesailer için şöyle diyordu: "Herkese aynı sitemin uymasını beklemek hiç mantıklı değil. Benim çalışma saatlerim yoktur; uyandığım zaman çalışırım." 

7. Madame Bovary'nin unutulmaz yazarı Gustave Flaubert de güne 10.00'da uyanan bir isimdi.

Edebiyatta realizm akımının kurucusu kabul edilen Flaubert, uyanır uyanmaz ilk iş olarak, hizmetçilerinden gazeteleri, mektupları, bir bardak su ve bir de dolu pipoyu yatağına getirmelerini isterdi. Ardından annesini çağırır, yatağın kenarına oturtur, ve artık canı kalkmak istediğine karar verene kadar annesiyle sohbet ederdi.

8. Reddit eş kurucusu Alexis Ohanian'ın çalar saati, kedisi :/

i.amz.mshcdn.com

Genellikle gece 2.0'den önce asla yatağa girmediğini söyleyen başarılı iş adamını her gün saat 10.00 gibi kedisi mama istemek için uyandırıyormuş. Dolayısıyla da kalkar kalkmaz yaptığı ilk işin bu olduğunu söylüyor.

9. 10.00 gibi uyanan efsane yazar James Joyce, 11.00'e kadar yataktan çıkmayan isimlerden.

Aynen Flaubert ve Aaron Levie gibi, modernist edebiyatın bu unutulmaz ismi de 10.00'dan önce uyanmıyordu.

Joyce'un biyografisini yazan Richard Ellman'ın anlattığına göre, Joyce kahvesini yatakta içiyor ve 11.00'e kadar kendi düşünceleriyle bu şekilde baş başa kalmayı seviyordu. Hatta bazen terzisi bu saatten erken gelir; Joyce ise ölçülerini yine yataktan çıkmadan aldırıyordu.

10. Ünlü ve başarılı modacı Karl Lagerfeld, kaçta yatmış olursa olsun asla 7 saat uyumadan kalkmıyor.

Modanın kralı için belli bir uyanma saati yok. 3.00'te yatarsa 10.00'da, 12.00'de yatarsa 7.00'de kalkıyor. Harper's Bazaar'a verdiği röportajda "Dünya yıkılsa 7 saat uyumadan kalkmam" gibi bir ifade kullanmış. Bunu öyle çok önemsiyor ki, uyurken kendisi için özel ürettirdiği poplin tişörtleri giyiyor.

11. Genius eş kurucusu ve CEO'su Tom Lehman ise kendinden aynen şöyle bahsediyor; "Olur da bir gün erken kalkarsam emin olun hepinizin bundan haberi olur".

Lifehacker'a verdiği röportajında, gece 3.00 gibi yatıp sabah 10.30'a kadar mutlaka uyuduğunu söylemiş. Uyanınca yaptığı ilk iş ise Twitter ve Hacker News'da vakit geçirmek. Bu rutinini kendisi de tam bir "yasak zevk" olarak tanımlamış.

12. "Sophie'nin Seçimi"nin yazarı William Styron için ise, yataktan çıkma saati 13.30.

www.signature-reads.com

Öğleden sonraya kadar uyuyan ünlü yazar, kahve eşliğinde bir miktar okuma yaptıktan sonra 13.30 gibi yataktan kalkıyormuş. Yazmaya saat 16.00'dan önce başlayamayan yazar, ardından gece geç saatlere kadar bir miktar içki ve müzik eşliğinde çalışmaya devam ediyormuş.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thegamer

önemli olan uyanma saati değil, ne kadar süre uyuduğun

ozkan-porsuk

Kendımı aradım ama bulamadım yokmuymuş aksam 4ten 5ten sonra uyanan :d

sanane123_321enanas

çoğu yazar evde yazıyor istediği saatte kalkar

dogauygar

hadi istemeyerek çalışmaya devam hadi dağılın bakıyım

edo

Bir gece kuşu olarak,erken kalkmaya karşıyım,gün saat 12 de başlasın.

Görüş Bildir