Başarılı İnsanların Yirmili Yaşlarında Tadına Vardıkları 13 Deneyim

 > -

Günümüzün başarılı birçok insanı, bulundukları yere tepeden inme gelmedi. Bilgilerini, zekalarını, kaynaklarını nasıl kullanacaklarını öğrene öğrene tırmandılar basamakları. İşte başarılı kimselerin 20'li yaşlarında tecrübe edip ders çıkardıkları, size biraz ışık tutacak 13 adım.

1. Ne istediğini bulana dek farklı şeyler denemek

Ne istediğinizi biliyorsanız ve ona göre gayret sarf ediyorsanız ne ala, ama yok ne istediğiniz konusunda şüpheleriniz varsa bu yaşlarda birçok alanda çalışarak ne istediğinizi bulmanız önemli. Bu yaşlarda atılan sağlam temeller ileride sizi başarıya taşıyacaktır.

2. Hayatındaki dengeyi kurmak

Hayatınızda tam olarak nasıl biri olmak istediğinize bu zamanlarda karar vereceksiniz. Bu karar neticesinde de bir denge oluşturmaya başlamanız gerekecek. İş hayatı, özel yaşam, evlilik, arkadaşlar, vs. önceliklerinizi belirlemeye başlamak için bundan iyi vakit olamaz.

3. Dibe vurmak

Ticaret bir risk yönetme sanatıdır. Çıkışlarınız olabileceği gibi dibi gördüğünüz zamanlar olacaktır. İşte dibi görmek için en uygun yaş 20'li yaşlardır. Buradan edineceğiniz tecrübeyi, gençlik dinamizmi ile birleştirerek çok yukarılara zıplamanız mümkün. Batmaktan, dibi görmekten korkmayın.

4. Kendilerini anlayan bir hayat arkadaşı bulmak

Sizi anlayan, size destek olacak, karar vermenize yardımcı olacak, işinizi kolaylaştıracak bir hayat arkadaşı bulmak için geç kalmayın. Çıkacağınız bu zorlu yolda yanınızda size destek olacak birinin olmasının verdiği güvene paha biçilemez.

5. Kendini eğitmek

Sürekli yeni şeyler öğrenmek, yeni dersler çıkarmak için en ideal yaştasınız. Okulda öğrendikleriniz ile iş hayatında yaşadığınız tecrübeleri birleştirip geleceğe dönük güzel adımlar atmak için harika bir dönem.

6. Risk almak

Risk almayı düşünüyorsanız tam yaşına denk geldiniz. Yukarıda bahsettiğim üzere aklınıza gelebilecek tüm riskleri almanız için en güzel yaştasınız. Çünkü bu risk sonucunda kazanacaklarınız kaybedeceklerinizden kat kat fazla. Korkmayın, risk alın.

7. Geç olmadan iş hayatına atılmak

İş hayatına çok geç yaşlarda atılıp başarılı olan birçok insan sayabiliriz ama daha fazlası genç yaşta, hatta üniversiteyi yarıda bırakarak girmiştir bu dünyaya. Beklemeyin, çok düşünmeyin, kervan yolda düzülür deyip iş hayatına bir ucundan dalın.

8. Kendine bir akıl hocası bulmak

Her ne kadar gençliğin verdiği cesaret, azim, çalışkanlık,i dinamizm ile dolu olsanız da büyük bir eksiğiniz var; tecrübe. Bu eksiği kapatmanın en iyi yolu da sizinle deneyimlerini paylaşacak bir akıl hocası bulmaktır. Güvenebileceğiniz, bilgili, gitmek istediğiniz yollardan geçmiş birinden akıl almakla işe başlayabilirsiniz.

9. Ne istediğini bulmak

Denediniz yanıldınız, daha çok denediniz, daha çok yanıldınız ne güzel. Ama bunun bir noktada bitmesi ve sizin ne aradığınızı bulmanız gerekiyor. Onun için erken yaşta iş hayatına gireceksiniz, onun için çok farklı alanlarda çalışacaksınız ama çok da geç kalmadan ne istediğinizi bulacaksınız. Bulacaksınız ki tüm enerjinizi ona verebilin.

10. Çok çalışmak ama çok

İşte genç olmanın en büyük avantajını çıkaracağınız alan, çok çalışmak, ama çok. Hazır tek başınızayken, vaktiniz, enerjiniz, hırsınız varken çalışacaksınız. Temelinizi sağlam atabilmek için "çok yoruldum" demeden çalışacaksınız.

11. Kendi gibi düşünen insanlarla bir arada olmak

Yapmak istediğiniz işi yapmak isteyen muhtemelen tek kişi değilsiniz. Sizin gibi düşünen, aynı amaçları olan, sizin gibi genç ve hırslı pek çok insan var, bunları bulacaksınız. Kader birliği yapacağınız insanları bulmak için bundan iyi yaş olabilir mi?

12. Hayallerini asla öldürmemek

20'li yaşlar en çok hayal kurulan yaşlar ama maalesef aynı zamanda en çok hayallerin yıkıldığı yaşlar. Yıkılmayacaksınız, hayallerimi gerçekleştiremiyorum diye düşünmeyeceksiniz, hayallerinizden asla vazgeçmeyeceksiniz. Sizi diri tutan şeyin aslında hayalleriniz olduğunu asla unutmayacaksınız.

13. Son olarak sermaye biriktirmek

Bu yaşlarda kazandığınız her kuruşun bir kısmını gelecekte yapacağınız büyük resim için bir kenara ayırmayı unutmayacaksınız. Sizin hedefiniz bu yaşlarda kazanıp anında harcamak değil, onun da zamanı gelecek ancak bu yaşlarda biraz tutumlu olmakta fayda var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
katil-leopar

yedinci resimdeki en sagdaki Larry Ellison

katil-leopar

birinci resimdeki Richard Branson

Görüş Bildir