Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başarılı İnsanların, İş Yerinde Geçirdikleri Son 10 Dakikada Yaptıkları 12 Efektif Çalışma

 > 
232PAYLAŞIM

İşyerinde geçirdiğiniz son 10 dakikayı, belki de saate bakarak harcıyorsunuz. Saniyeleri sayıyorsunuz ve mesai bitene kadar bekliyorsunuz. Ya da, son dakikaya kadar çılgınlar gibi çalışıp zamanı hiç düşünmemeye çalışıyorsunuz. Böylece, an geldiğinde çantanızı ve ceketinizi alıp orayı hemen terkedebiliyorsunuz. 

Eğer bu iki senaryodan bir tanesi size hitap ediyorsa, bu alışkanlığınızı değiştirmenin zamanı geldi demektir.

İş hayatı konusunda insanların verimliliğini ve mutluluğunu arttırmak üzere çalışmalar yürüten Michael Kerr, "İş yerinde gününüzü nasıl bitirdiğiniz çok önemli. Bu durum, günün geri kalan kısmı üzerinde oldukça etkili olabilir, insanlarla ilişkilerinizi etkileyebilir ve aslında, yaşamınızdaki mutluluğu azaltabilir ya da arttırabilir" diyor. İş dünyasında başarılı olan çoğu insanın, iş yerinde geçirdiği son 10 dakikayı verimli bir şekilde kullandıkları bir düzen var. İçeriğimizde maddeler halinde sıraladığımız bu düzen, eğer kendinizi ona adapte edebilirseniz, iş yerinizdeki verimliliğinizi oldukça arttıracaktır ve bununla beraber, daha mutlu bir insan olmanızı sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/what-succ...

1. Yapılacaklar listenizi güncelleyin.

Başarılı ve profesyonel insanlar, her zaman bir yapılacaklar listesine sahiptir. Bu liste onların planlı bir şekilde gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunur. Kafanızda böyle bir liste yapıp, bunu hatırlamaya çalışmak oldukça amatörce. Yapılacaklar listenizdeki maddeleri her zaman gözünüzün önünde olan bir yere yazmak ve her gün, iş yerinden ayrılmadan son 10 dakika içerisinde, bu listeyi gözden geçirip gerekli değişiklikleri yapmak, başarılı bir insan olmanız konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

2. Masanızı ve masaüstünüzü düzene sokun.

Herkesin bildiği bir gerçek var: Eğer yeterince organize olamamışsanız, projelerinizi/görevlerinizi tamamlamak çok daha fazla zaman alır. Eğer masanızı ve masaüstünüzü düzene sokarsanız, daha net ve kesin bir şekilde düşünüp, gerekli adımları daha efektif bir şekilde atabilirsiniz. Aynı zamanda, düzenli olmak, aradığınız dokümanları kolayca bulmanızı da sağlar.

3. Kendinize "Ne başardım?" sorusunu sorun.

Gelecekte neler yapacağınızı planlamak kadar, geçmişe bakıp, neler yaptığınızı değerlendirmek de büyük önem taşıyor. Uzmanlar, öz değerlendirme için 1 dakikanın bile yeterli olabileceğini söylüyor. Gün içerisinde neler yaptığınızı değerlendirmek, kendinize olan güveninizi arttırır ve bir sonraki gün yapacağınız işlere daha büyük bir istekle konsantre olmanızı sağlar.

4. Hatalarınızı ve başarılarınızı düşünün, onlardan dersler çıkarın.

İş hayatınızda karşılaştığınız durumların, hangi konularda ve ne zaman aksadığını veya iyi gittiğini düşünün. Eğer hatalarınızdan ve başarılarınızdan bir şeyler öğrenebilirseniz, gelecekte yapacağınız işler için bu tecrübeleri kullanabilirsiniz.

5. 'Acil' sözcüğünü çok iyi değerlendirin.

'Acil' kelimesinin anlamı, başarılı insanlar tarafından çok iyi bilinir. Eğer iş saatinizin son dakikalarında sizden bir şeyler yapılmanız istenmiş ise, bu isteğin yarına kadar bekleyip bekleyemeyeceğini çok iyi değerlendirmelisiniz. Eğer istek bekleyebilecek ise, yine de 'bu konu yarın daha detaylı bir şekilde değerlendirilecek' şeklinde, karşınızdakinin isteğini gördüğünüzü ve takip ettiğinizi gösteren bir bilgilendirme yapmak faydalı olacaktır. Fakat, iş yerinizdeki son 10 dakikanızı, bu isteği cevaplayarak geçirmek, eğer 'acil' değil ise, takip edilmesi gereken bir yöntem değil.

6. Konsantre olun, konsantre kalın.

İş yerinizdeki son 10 dakika, zihninizin tıkandığı ve durakladığı dakikalar olabilir. Sabah saatlerinde sahip olduğunuz enerji ve kıvrak zeka, iş saatlerinin son dakikalarında ortalarda gözükmeyebilir. Bu durumda, kendinizi işten kopmamak için baskı yapın, konsantre kalmaya çalışın, ve iş dışı aktiviteler ile ilgilenmemeye özen gösterin.

7. Bir sonraki gün için öncelikli hedeflerinizi belirleyin.

Başarılı insanlar, ertesi günün sabahında yapacakları önemli şeyleri, günün son 10 dakikasında planlar. Elbette ertesi gün yapılacak onlarca şey var. Fakat hangileri öncelikli? Hangi hedefler sizin için daha büyük öneme sahip? Bu soruları kendinize sorun ve ertesi güne kafanız çok daha rahat bir şekilde başlayın. Aklınızda 2 ya da 3 öncelikli iş belirleyin, ve ertesi gün derhal onlara odaklanın. Böylelikle, günün geri kalan kısmında da zihniniz rahat olacaktır ve iş hayatında yaşadığınız karışıklık, özel hayatınızı etkilemeyecektir.

8. İş arkadaşlarınızı, bir sonraki iş gününe kadar, size nasıl ulaşabilecekleri konusunda bilgilendirin.

İş gününün sonu ve ertesi iş gününün başlangıcı arasında kalan sürede, ne derece ulaşılabilir olacağınızı kendi kendinize değerlendirin ve ilgili kişiler ile bu bilgiyi paylaşın. Bu durum günden güne değişecektir elbette, çünkü özel hayatınızda yaptığınız planlar, iş arkadaşlarınızla olan iletişiminizi etkileyecektir. İşte bu nedenle, bu değerlendirmeyi her gün yapmak büyük önem taşıyor.

9. Birilerine "Teşekkürler" demeyi unutmayın.

Dünyanın en iyi çalışma ortamları, çalışanların birbirine saygısı ve birbirinin farkında olması ile kurulmuştur. İş yerinde bir arkadaşınıza teşekkür etmek, sizin mutluluğunuzu arttıracaktır ve iş arkadaşlarınız üzerindeki etkinizi pozitif yönde değiştirecektir.

10. İş arkadaşlarınıza "Hoşçakal" diyerek samimiyetinizi gösterin.

"Hoşçakal" demek günümüzde oldukça küçümsenen bir eylem. Oysa, bu sözcüğü kullanmak, patronunuza ve iş arkadaşlarınıza, yalnızca bir iş arkadaşından ziyade, sizin de bir insan olduğunuzu hatırlatır. Aynı zamanda, "hoşçakal" demek, iş arkadaşlarınızı oradan ayrıldığınız konusunda bilgilendirir ve muhtemel bir karışıklığın önüne geçer.

11. İş yerinden ayrılırken gülümseyin.

İş yerinden ayrılırken gülümseyerek, kendinize psikolojik destek verin. İş yerinizde mutlu olduğunuzu, ertesi gün oraya mutlulukla geleceğinizi, çevrenizdekilere ve kendinize gösterin. Başarılı insanlar, gün sonunda olumlu bir izlenim bırakır ve bu izlenim onların başarısına katkıda bulunur.

12. Zamanı geldiğinde, iş yerinizi gerçekten terkedin.

İş hayatı ve özel hayatınız arasında bir denge kurabilmek belki de en önemli unsurlardan bir tanesi. Bu nedenle, çoğu başarılı insan gibi, iş yerinizi uygun bir zamanda terkedin. Eğer ortada hiçbir neden yokken iş yerinde vakit geçirmeye devam ediyorsanız, bu durum sizin enerjinizi ve başarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nep-tun

Okulda 8 dersten son 2si anlaşılmaz,dinlenmez,sıralara veya kitabın köşelerine karalamalar yapılır,arkadaşlara kaç dakika kaldığı sorulur ve en sonunda zil çaldığında herkes ışık hızından biraz daha az bir hızla yerinden fırlar,merdivenler taşar.

apprentice

Tam patron işi yazı olmuş :) Millet işten çıkmak için can atıyor zaten son 10 dakika kim bunları yapar bırakın yav

derdi27

son yarım saat kala çalışma biter.. son 10 dk erken çıkılır bir siğara yakılır.. valla kimse de bişey diyemez 10.5 saat mesai var *** fabrikasında... üni bitti insanlıktan cıktım

Görüş Bildir