Banyonuzda En Çok Bakteri Biriktiren ve Sağlığa Oldukça Zararlı Bu Eşyayı Öğrenince Şaşıracaksınız

27PAYLAŞIM

Artık pek kullanılmasa da, küvetli evlerin kaçınılmaz gerçeği duş perdelerinden ne kadar çok bakteri yaşıyor hiç düşündünüz mü?

Duş alırken etrafınızda milyonlarca kötü bakteri olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Peki bunlar sizce en çok nerede yaşıyorlar?

Klozet ya da tuvalet çevresinde? El sabununun üzerinde? Yerde? 

Aklınızda bu cevaplar geldiyse, siz de yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü Los Angeles'ta yer alan bir araştırma ve gözlem şirketi Safe Home'a göre banyonuzdaki en tehlikeli bakteriler duş perdenizde yaşıyor.

Araştırmacılar, 3 duş perdesi, 500 katılımcı üzerinden yaptıkları çalışmada, aldıkları kültür örnekleri sayesinde duş perdesinin klozetten 60 kat daha fazla bakteri taşıdığını kanıtladı.

Bu bakterilerin çoğu da insan sağlığına zararlı, kötü bakterilerdir ve antibiyotiklere karşı bile dirençleri vardır.

Peki duştaki bu bakterilere neler yol açar?

Aslında banyoda, küvet ve duş içinde yapılan tüm şeyler bakteri oluşumuna yol açar: 

  • idrar yapma

  • traş olma

  • diş fırçalama

  • cinsel ilişki

Bu alışkanlıkların tamamı duş çevresinde bakteri birikmesine yol açar fakat düzenli temizlik yapıldığı zaman duş perdesinde ekstra bir kirliliğe yol açmaz.

Banyo içindeki en çok bakteri yayılması, büyük dışkıdan sonra klozet kapağı kapatılmadan sifon çekilmesinden kaynaklanır.

Arizona Üniversitesi'nden mikrobiyolog Prof. Charles P. Gerba'ya göre aslında temizlik ya da sağlık açısından büyük endişe duymaya gerek yok.

"Bazı fırsatçı patojenler gözlemlediğimiz oluyor, fakat sağlıklı insanlar için sorun yaratacak cinsten değiller. Örneğin yaraların enfekte olmasına yol açabilir, ya da bağışıklık sistemi zarar g bazı basit hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilirler."

"Bu bakterilerden biri de vücuttaki kötü kokulara yol açan bakteridir. Zararsız olsa da, istenmeyen bir bakteridir. Ayrıca çok küçük miktarlarda E.coli de bulunabilir bu da ishale sebep olan mikroptur."

Öte yandan bu bakterilerin hiçbiri duş perdesinde bulunan küf kadar büyük bir sorun teşkil etmez.

Bu küf birikmesi, alerjilere, gözde tahriş, öksürük, cilt sorunları ve boğazda yanmaya yol açabilir. 

Clean Mama blog'a göre, duş perdeleri soğuk suda çamaşır makinesinde yıkanabilir. 

Ayrıca her duştan sonra perdeyi çekerek kuru kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Şu dezenfektan tarifi ile duş perdenizi küften arındırabilirsiniz. Bu karışımı bir sprey şişesine doldurun ve perdenize her gün püskürtün. Ayrıca banyonuzu sık sık havalandırın.

  • 1/2 fincan votka ya da alkol

  • 1 fincan su

  • 10 damla nane yağı

Eğer duş perdenizi uzun bir süre temizlemediyseniz küf, milduyu bakterisine dönüşebilir. Bu da demek oluyor ki, yeni bir perde almanız gerekiyor.

Tüm temizlik ürünlerinde doğal malzemeler kullanmayı tercih edin. Fakat perdeniz temizlenmiyorsa mutlaka yenisi ile değiştirmelisiniz. Sağlıklı günler!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir