Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Balkan Müziğini Sevdiren 14 Müzisyen ve Grup

 > 
993PAYLAŞIM

Bilinir ki Balkanlar geçmişten günümüze yaşanmışlıklarıyla birbirinden ilginç ve eğlenceli kültür unsurlarını barındırır bunun en önemlisi de tabii ki müziktir. Bu içerikte gerek günümüzden gerekse geçmişten birkaç sanatçı veya grup ile balkan müziğinin insan üzerindeki o müthiş etkisini sergilemeye çalışacağım.

Dubioza Kolektiv

İlk olarak Dubioza Kolektiv ile başlamak istedim, benim iç geç keşfedilmekte geç kalınmış bir gruptu geç oldu ama güç olmadı, buna da şükür. Bosna-Hersek'li olan grubumuzu siz müzik severlere şiddetle tavsiye ederim.

http://dubioza.org/

Shantel

Ve tabii ki balkan müziği dendiği zaman günümüzde akıllara ilk gelenlerdendir Shantel Başkan, son zamanlarda biraz daha orta doğu - İbrani müziğine de kaysa da yaptığı Bucovina Club, Planet Paprika ve Disko Partizani albümleri balkanların gözüne gözüne vurmaktadır.

O.M.F.O.

OMFO ise gerçek anlamda yaptığı müzikleri araştırılası bir müzik insanıdır benim için, kendisi. Etnik Rus, doğu Balkan folk müziklerini çeşitli şekillerde mixlendirmiş kişidir.  OMFO'nun açılımı ise  Our Man From Odessa'dır, asıl ismi German Popov'dur kendisinin aynı zamanda orta asya Türk ezgilerine karşıda özel ilgisi vardır. 

Sanatçının tüm parçalarına şu linkten ulaşabilirsiniz. 

http://grooveshark.com/#!/omfo

Gogol Bordello

Bunca yıllık çingene punkçı kardeşlerimizi açıklatmayın bana zaten bilen bilmesi kadar biliyordur. Ayrıca Umut Sarıkaya'nın bir karikatüründe de dediği gibi ;5 lira borç istenmeyecek sanatçılar listesinde birinci sıradadır Gogol Bordello'nun vokali.

Bohemian Betyars

Sırada Macar kardeşlerimiz var, Macaristan'da kurulan grup Bohemian Betyars ağırlıklı olarak şarkılarını Macarca yapmaktadır ve kendi folklorik ezgilerini kullanırlar. Eli yüzü düzgün temiz çocuklardır, konsere gelirlerse gidelim hep beraber.

http://bohemianbetyars.hu/

Oratnitza

İşte en sevdiklerimden birine geldik, Bulgaristan - Sofya'dan gir grup olan Oratnitza tamamen Bulgar folklorik müziğini icra eder, yakın zamanda Sofya'ya gittiğimde mutlaka dinleyeceğim elemanlardır ne de aynı toprakların çocuklarıyız. 

https://oratnitzaband.wordpress.com/

Balkan Beat Box

Henüz tanışmamış olanlar varsa direkt şunu diyorum; bu adamlar dünyanın en eğlenceli insanları.  Yaz da geliyo şöyle güzelinden bi konser de Türkiye'de versinler dökelim kurtlarımızı. 

Albüm ve şarkılar için tek yön: http://grooveshark.com/#!/balkanbeatbox

Kolektif İstanbul

Hep yabancı gidecek değiliz ya biraz da bizden birilerinden bahsedelim, ver coşkuyu kolonlar inlesin Kolektif İstanbul.

http://www.kolektifistanbul.com/

Emir Kusturica

Ve sırada büyük başkan var, fazla söze ne hacet Emir Kusturica der ve yolumuza bakarız.

Goran Bregovic

Büyük başkanın hemen ardından kanaat önderimiz gelsin.

Esma Redzepova

Dünyaca ünlü Makedon müzisyen ablamız Esma Redzepova'ya gönülden bir selam ederiz, 70'ini henüz devirmiştir Allah uzun ömür versin ablamızaç

Electric Balkan Jazz Club

Nereli olduklarını bilmiyorum fakat müzik bazında acayip başarılılılar, öneririm benjamin, sağol cevat abi.

Kadriye Latifova

Bir Bulgaristan Türkü olan Kadriye Latifova, 1928'de doğmuş 1953'te ise Haskova'daki Türk Tiyatorsuna girdikten sonra müzikle ilgilenmeye başlamıştır kendisi aynı zamanda Rodop Bülbülü olarak da bilinir, 1962'de hayatını kaybetmiştir, ölümünden sonra devlet nişanına layık görülmüştür.

Ciguli

Ve son olarak 31 Ekim 2014'te hayatını kaybeden sanatçımız Ciguli'ye yer vermek istedim, seni unutmayacağız Ciguli.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ciguli

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih-diren

Emir Kustrica şarkıcı değil yönetmendir.Ayrıca emir kustrica'nın film müziklerini Goran bregovic yapar.

a_yildirim34

Dino Merlin ? :o

ramazan-eryuz-rec

Ellerinize sağlık çok güzel hepside.Balkanlar bir başka güzeldir. Sve najlepse na Balkanu.

ecefobi

bu listede gerçekten Beirut yok mu??

adembuba

balkon diye bi tek ben mi okumuşum O.o

Görüş Bildir