Görüş Bildir

Bakanlık 'Hacklenme Yok' Dedi: Notlarını ve Devamsızlık Günlerini Değiştiren Öğrenci Serbest Bırakıldı

Anasayfa > Gündem

Diyarbakır'da bir lisede 10. sınıf öğrencisinin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ne girerek notlarını ve devamsızlık günlerini değiştirdiği tespit edildi. Gözaltına alınan öğrenci serbest bırakıldı. 

Polis, öğrencinin sisteme nasıl giriş yaptığı araştırıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı'ından yapılan açıklamada 'hacklenme' olmadığı, öğrencinin okul idaresine ait kişisel şifreyi öğrenip sisteme giriş yaptığını belirtildi. 

Olay, Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, 10'uncu sınıf öğrencisi S.Ş.M., Milli Eğitim Bakanlığı'nın e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ne sızıp, karne notlarını 20'şer puan yükseltip, okula devamsızlık yaptığı 59 olan gün sayısını da 9'a indirdi.

Hatanın sistemden kaynaklanmadığı tespit edildi

Hatanın sistemden kaynaklanmadığı tespit edildi

Okul yönetimi, notların değiştiğini fark etmesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sistemde hata olabileceği yönünde bilgi verdi. Yapılan incelemede sistemde hata olmadığı belirlenirken, karne notları ve devamsızlıklar, öğretmenlerin kayıtlarına göre düzeltildi.

Yeniden deneyince polise haber verildi

Yeniden deneyince polise haber verildi

S.Ş.M.'nin bir kez daha aynı yöntemle notları ve devamsızlık günlerini değiştirmesi üzerine, okul yönetimi polise bilgi verdi. Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, olayla ilgili çalışma yapıp, karne notlarının değiştirilmesi için kullanılan bilgisayardaki internet hattının IP adresine ulaştı.

Gözaltına alınan öğrenci serbest

Gözaltına alınan öğrenci serbest

Sistemden karne notlarını değiştiren kişinin, notları değiştirilen öğrenci S.Ş.M. olduğu belirlendi. Polis, öğrenci S.Ş.M.'yi evinde gözaltına aldı.Öğrenci emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

MEB: "Okulun şifresini öğrenip sisteme girmiş"

MEB: "Okulun şifresini öğrenip sisteme girmiş"

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konuyla ilgili açıklama yapıldı. Bakanlık öğrencinin hackleme yaparak sisteme girdiği iddialarını yalanlayarak şöyle dedi:

'Yapılan teknik analiz ve inceleme sonucunda basına yansıyan söz konusu olayda adı geçen öğrencinin, kayıtlı olduğu okulun idarecisine ait kişisel şifreyi öğrenmek suretiyle, kendisine ait ders notları ve devamsızlık bilgileri üzerinde değişiklik yaptığı anlaşılmıştır.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
176
123
16
9
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?