Görüş Bildir
Haberler
Bakanlık, Gezi Parkı'nın Mülkiyetinin Hangi Vakfa Geçtiğini Açıkladı

Bakanlık, Gezi Parkı'nın Mülkiyetinin Hangi Vakfa Geçtiğini Açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Taksim Gezi Parkı'nın mülkiyetinin 'Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na geçtiğini bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraf: AFP / Ozan Köse

Vakıflar Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2008'de yapılan 5737 sayılı Vakıflar Kanunu'nun 30. Maddesi gereğince İnönü Meydanı 751 ada 1, 2 ve 3 parsel, Cumhuriyet mevkii 751 ada 4 parselin mülkiyeti, Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfına geçti.

Devir işleminin 12 Mart 2021 tarihi ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden Vakıflar Genel Müdürlüğüne tescil edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

'2008'de yapılan kanuni düzenleme 'Vakıf yoluyla meydana gelip, her ne suretle olursa olsun Hazine, belediye, özel idareler, köy ve tüzel kişiliğin mülkiyetine geçmiş Vakıf Kültür Varlıkları Mazbut Vakfına Devrolunur' ibaresi yasa ile kanunlaştırılmıştır. Bu kapsamda, 2008'den 2019'a kadar 647 eser, 2019'dan bu yana ise yine 367 eser Vakfına dönüştürülmüştür. Mülkiyeti vakıf olup da Vakfına rücu edilmeyenlerin ise çalışmaları devam etmektedir.'

Gezi Parkı'nın mülkiyetinin İBB'den alındığı haberi bugün gündem olmuştu 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
17
5
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emirhan Akıncı

ne işi var o vakıfta AMK ?