Bakanlık Açıkladı: Bedelli Askerlerin Ne Zaman Gideceği Belli Oldu

100PAYLAŞIM

Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerliğe müracaatını tamamlayıp, banka dekontunu askerlik şubesine vererek başvurusu kabul edilenlerin ilk 3 dönemine ait celp planlamasının hazırlandığını açıkladı. Bakanlık ayrıca dün itibarıyla 357 bin 350 kişinin bedelli askerliğe başvurduğunu belirtti. 

Celp takvimi, muhtemel durumlara ilişkin açıklamalar ile "yoklama, celp, sevk ve temel eğitim süreci diyagramı" Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinde yayımlandı.

İlk 3 döneme ait temel eğitime planlanan yükümlülerin birlik bilgileri, yoklama durumları ve sevk evraklarını alabilecekleri tarihler de belirlendi.

Bakanlığın açıkladığı celp takvimi şu şekilde:

Söz konusu bilgiler birinci dönemde (15 Eylül 2018) silah altına alınacaklar için 28 Ağustos 2018, ikinci dönemde (6 Ekim 2018) silah altına alınacaklar için 6 Eylül 2018, üçüncü dönemde (27 Ekim 2018) silah altına alınacaklar için 27 Eylül 2018'de e-Devlet'te ilan edilecek.

İlk 3 döneme planlanmayan diğer yükümlülerin celp planlaması ise 3 Kasım'dan sonra yapılarak ayrıca duyurulacak.

İşlemlerini süresinde tamamlamayanlar kapsam dışına çıkartılacak

Celp dönemleri ilan edilen yükümlülerin yoklamalarını celp dönemleri için belirlenen ve e-Devlet'te kişisel olarak belirtilen yoklama tarihine kadar tamamlaması gerekecek.

Gerekli işlemlerini süresi içerisinde tamamlamayan yükümlüler bedelli askerlik kapsamı dışına çıkartılacak.

Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen celp dönemleri Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ve ulusal yayın yapan radyo ve televizyon kanalları ile "www.asal.msb.gov.tr" adresinden duyurulacak.

12 bin kişi ilk celp döneminde birliklere sevk edilecek.

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı, bininci dönem olan 15 Eylül tarihinde 12 bin askerin birliklerine sevk edileceğini bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre dün itibarıyla bedelli askerliğe 357 bin 350 kişi müracaatta bulundu.

YÖK'ten geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, bedelli askerlik hizmetinden yararlanacak üniversite öğrencilerinin, askerlik süresi içinde idari izinli sayılacakları duyurulmuştu.

YÖK'ten Bedelli Askerlik Yapacak Öğrenciler İçin Karar: 'İdari İzinli Sayılacaklar' - onedio.com
YÖK'ten Bedelli Askerlik Yapacak Öğrenciler İçin Karar: 'İdari İzinli Sayılacaklar' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir