Görüş Bildir

Bakan Soylu: 'Fotoğraf Çekilmeden Önce GBT mi Alacağız, Kaçıncı Yüzyılda Yaşıyoruz?'

Haberler
> Bakan Soylu: 'Fotoğraf Çekilmeden Önce GBT mi Alacağız, Kaçıncı Yüzyılda Yaşıyoruz?'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Genel Merkezinde büro çalışanı olarak görev yapan ve uyuşturucu kullandığı görüntüler ortaya çıkan Kürşat Ayvatoğlu ile ilgili ilk kez konuştu. Meselenin siyasallaştırıldığını savunan Soylu, Ayvatoğlu ile olan fotoğrafı için ise 'Fotoğraf çekilmeden önce GBT mi alacağız, kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz?' dedi.

Sözcü'den İsmail Saymaz'a konuşan Bakan Soylu, uyuşturucu madde kullandığı için gözaltına alınan, ifadesi alındıktan sonra dün serbest bırakılan ve bugün bir kez daha gözaltına alınan Kürşat Ayvatoğlu’nun dönem dönem kokain kullandığı, arkadaşlarına satın alıp temin ettiği yönünde bulgulara eriştiklerini söyledi.

'Kürşat Ayvatoğlu hakkındaki bulgular nelerdir?'

Satıcılığı ile ilgili henüz bir bulgumuz yok. Dönem dönem kullanıyormuş. Arkadaşlarının ifadelerine göre bu bir yerden satın almış ve temin etmiş. Bu ifade yüzde yüz doğru olmayabilir. Arkadaşları da pudra şekeri gibi kendilerini aklamak istiyor.

Görüntüler nasıl ortaya çıktı?

Görüntüler nasıl ortaya çıktı?

Şöyle bir boyutu var: Birlikte kullandığı arkadaşlarıyla alacak verecek meseleleri var. Meselenin içerisine şantaj girince kamuoyuna veriliyor.

Dört mesele var burada: Bir, kullanıcılık var. İki, özendirme mi yapılıyor? Üç, yoksa şantaj olarak mı piyasaya sürdüler? Dördüncüsü de temin. Dördünden biri veya birkaçı.

"AK Parti’ye nasıl girmiş?"

"AK Parti’ye nasıl girmiş?"

Şunu söyleyeyim: Sizin yanınızda çalışan birisi eroin kullanırsa suçlu siz mi olacaksınız? Peki, gazetenizde kullanan biri olsa suçlu siz mi olacaksınız? Mesele belli olur olmaz devlet gereğini yerine getirdi mi? Getirdi. Gözaltına alındı. Mahkemeye çıktı. Mahkeme adli kontrol kararı verdi. Sonra diğerleri gözaltına alındı. O, “Ben kullanmadım” dedi. Bu başka bir şey dedi. Şeker diyebilir, pudra şekeri diyebilir, isterse kahve ve kolonya diyebilir, ne derse desin, umurumuzda değil. Bizim görevimiz ne? İşin doğrusunu bulmak. Diğer dört kişiyi de gözaltına aldı arkadaşlarımız.

"Kumar oynuyor. Araba alıp satıyor. Kokain kullanıyor. Büro çalışanı maaşıyla bunları yapamaz. Bu paranın suyu nereden geliyor? Bir tespitiniz oldu mu?"

"Kumar oynuyor. Araba alıp satıyor. Kokain kullanıyor. Büro çalışanı maaşıyla bunları yapamaz. Bu paranın suyu nereden geliyor? Bir tespitiniz oldu mu?"

Eğer haksız bir kazanç varsa mahkeme orada, hukuk orada. Burada başka bir iş mi yapıyor? Ya da daha önce yaptı mı? Derinlemesine değerlendirmenin yapılmadığı bir yerde hüküm ortaya koymak çok yanlış olur. Hiçbir şey gizli kalmaz.

Ama bunun partiyle ne ilgisi var? Netice itibarıyla partinin çalışanları var. Bu yapılarla karşılaştığımız zaman kendi kurumlarımızda da gereğini yerine getiriyoruz. Anladığım kadarıyla bu mesele siyasallaştırılmak isteniyor. “Buradan siyasal sonuç elde edebilir miyim?” deniliyor. Özellikle bazı milletvekilleri yapıyor. Onlara acıyorum. Ben kamuoyunda çok şey bilen bir adamım. Ama dikkat edersiniz bu tip meselelerde hiç konuşmam. Bugün sadece bir partinin çalışanı üzerinden ve hiç birimizin tahammül ve müsaade etmeyeceği, gereğini yapmaktan çekinmeyeceğimiz bir mesele ile ilgili tepiniyorlar.

"Bu kişinin sizinle fotoğrafı çıktı. Ne diyorsunuz?"

"Bu kişinin sizinle fotoğrafı çıktı. Ne diyorsunuz?"

Ben dün dayımı ziyarete gittim Samsun’da. Sabahleyin Çakallı’da kahvaltı yaptım. Tanımadığım, bilmediğim onlarca insanla fotoğraf çektirdim. Allah’ınızı severseniz kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Partiye gitmişim, genel merkeze, genel merkezde benimle fotoğraf çektirmiş. Ben bu işlerin hiçbir karşılığının olduğunu düşünmüyorum. Herkes çektirebilir. Siz çektirmiyor musunuz? Kimle çektirdiğinizi biliyor musunuz? Adam bugün sizinle fotoğraf çektirir, yarın cinnet geçirir, adam öldürür, sorumlusu siz misiniz? Veya adam geçmişte bir iş yapmıştır, GBT (Genişletilmiş Bilgi Taraması) mi alacağız fotoğraf çektirmeden önce?

Biz burnu büyüklük yapmıyoruz. Vatandaşımız geliyor, “Fotoğraf çektirebilir miyiz?” diyor, “Buyurun” diyoruz. “Hayır, çektirmem” desek karşılığı ne olacak? Siyasetçi değil, topluma mal olmuş insanların yüzde 99’u bunu diyemez. “Prensibim değildir, çektirmiyorum” diyeni görmedim. Netice itibariyle insanlar ne istiyor? Para pul istemiyor. Bir tane fotoğraf çektirmek istiyorlar, çektiriyoruz.

"Çürük elmayı ayıklarız"

"Çürük elmayı ayıklarız"

Çektirdiğimiz fotoğrafa bakmasınlar. Ya da fotoğraf çektirenlere bakmasınlar. Yaptığımız işe baksınlar. Biz ne yapmışız? Cumhuriyet tarihinde uyuşturucu ile ilgili en büyük operasyonların yapıldığı dönemdeyiz. Sadece bu ayın bir haftasında 4600 kişi uyuşturucu satıcılığından alındı. Şu anda 80 bin kişi uyuşturucu satıcılığından cezaevinde. Az bir rakam mı? Tek kişi çıksın desin ki “Türkiye’de uyuşturucu ile mücadeleyi hükümet yerine getirmiyor.” Bir tek kişi çıksın ya!

Daha bu sabah 2 bin litre asetik andhidrit yakaladık. Bir ton eroin yapıyor. Geçen hafta 7.5 ton yakalandı. Bonzaisinden esrarına kadar bütün narkotik birimlerimiz olağanüstü mücadele ortaya koyuyor. Hala birtakım muhalif milletvekillerinin sevindirik şekilde bu meseleyi paylaşması ayıptır.

Burada yapılması gereken şudur. Elbette çürük elma çıkar. Çürük elmayı ayıklarız. Çürük elmanın başkalarını çürütmesini durdururuz. Çürük elmaları ayıklamayanları da toplum görür ve yargılar.

Ayrıca bakınız 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
131
85
58
22
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Akp tarihinde bir ilk yaşıyor. 18 yıldır içindeki tüm pislikleri bir şekilde koruyup himaye eden parti ilk defa kendi içinden birini kamuoyunun önüne korunma... Devamını Gör

Anket sonuçları bu kadar kötü gelmese Süleyman Soylu bu konu hakkında konuşmaya tenezzül bile etmezdi. Basit bir yayın yasağı koyarak kulak üstüne yatıverirl... Devamını Gör

Başar Demirsoy

Abi konuştukça batıyorlar. Benim çalışanlarımdan biri eroinman olsa sorarım parayı nereden bulduğunu, zira ben çalışanıma eroin kullanabilecek parayı veremiy... Devamını Gör

Başar Demirsoy

Ayrıca 80 milyonluk bir ülkede 80 bin kişi uyuşturucu satıcılığından içerideyse siz uyuşturucu ile mücadele edemiyorsunuz demektir. Halkının %0.1'i rahatça u... Devamını Gör

iyide ben yanyana fotoğrafı var diye hapse attığınız adamlar biliyorum, o zaman onların günahı neydi.