Bakan Pakdemirli Nazi Flamalı Uçağa Bindi: Tepki Oluşturan Simgeler Neden Orada?

 > 
43PAYLAŞIM

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Sivrihisar Hava Gösteri 2019' etkinliğine katılarak bir gösteri uçuşuna katıldı.

Pakdemirli'nin gösteri amaçlı bindiği uçakta bulunan 8 Nazi bayrağı ise tartışmalara neden oldu.

Bakan Pakdemirli'nin pilotluğunu Lee Proudfoot’un yaptığı Ferocious Frankie isimli P-51D Mustang model özel gösteri uçağıyla Türk havacılığına destek vermek amacıyla yaptığı uçuştan çok uçağın üzerinde bulunan Nazi bayrakları konuşuldu.

Konu ile ilgili yetkililer açıklama yaptı: "Savaş uçaklarında 'racon' böyle"

Sözcü'den Gökmen Ulu'ya konuşan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Kulübü Genel Sekreteri İsmet Erol şu ifadeleri kullandı: 

“Müzemizde bulunan bu uçak, 1940'ta İngiltere'nin siparişiyle Amerika Birleşik Devletleri'nde 120 günde yapılmıştır. İsmi ‘Ferocious Frankie'dir. Anlamı, ‘Yırtıcı Frankie. Ünlüdür. Er Ryan'ı Kurtarmak adlı sinema filminde de kullanılmıştır. Asıl şöhreti ise İkinci Dünya Savaşı'nda kazanmıştır. Savaş yıllarında sekiz tane Nazi uçağını düşürmüştür. Bu nedenle İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından alınan kararla, ‘Yırtıcı Frankie'nin düşürdüğü uçakların ait olduğu yerin bayrakları üzerine asılmıştır. Bu uygulama, havacılıkta savaş uçaklarıyla ilgili bir racondur”

'Basına anlattık ama dinlemediler...'

Bakan Pakdemirli pilot kimliğiyle etkinliğe katıldığı esnada bu konuda basına açıklama yapılarak gerekli bilginin aktarıldığını belirten Erol, “Fakat, sayın basınımız fotoğraf çekmeye odaklanırken açıklamayı dinlememiş olmalı. Oysa uçak üzerindeki Nazi bayraklarının öyküsü orada anlatıldı ama kimse yazmadı” diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir