Görüş Bildir
Haberler
Bakan Kurum Açıkladı: 'Siyanür Bileşiklerini İçeren Maddelerin Satışına Yasak Getiriyoruz'

Bakan Kurum Açıkladı: 'Siyanür Bileşiklerini İçeren Maddelerin Satışına Yasak Getiriyoruz'

Batuhan
20.11.2019 - 18:59

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'Yeni mevzuat değişikliğiyle, halkımıza piyasa ve internet ortamından siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışına yasak getiriyoruz.' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kurum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siyanür kullanımı nedeniyle son günlerde meydana gelen üzücü olayların tekrar yaşanmaması için ilgili bakanlıklar ve kurumlarla çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Mevzuat değiştirildi

Mevzuat değiştirildi

Siyanürlü bileşiklerin halka satışının yasaklanması ve yurt içi satışlarının izlenmesi amacıyla yapılacak mevzuat değişikliğiyle söz konusu bileşiklerin kontrolsüz kullanımının önüne geçmeyi amaçladıklarını belirten Kurum, şöyle konuştu:

'Bu sebeple 30105 sayılı Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmeliği kapsamında mevzuat değişikliğine gidiyoruz. Yeni mevzuat değişikliğiyle, halkımıza piyasa ve internet ortamından siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışına yasak getiriyoruz. Söz konusu yönetmelikte siyanürlü bileşiklerin risklerinin kontrol altına alınması, ülkemizde kontrolsüz kullanımının engellenmesi, bu bileşiklere halkın erişiminin yasaklanması amacıyla Siyanürlü Bileşikler 'Belirli Zararlı Maddelerin, Karışımların ve Eşyaların İmalatı, Piyasaya Arzı ve Kullanımı Hakkında Kısıtlamalar Listesi'ne ilave edildi. Düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığının onayına sunuldu.'

Firmalara "Son Kullanıcı Beyannamesi" zorunluluğu getirildi

Firmalara "Son Kullanıcı Beyannamesi" zorunluluğu getirildi

Bakan Kurum, siyanürlü bileşiklerin yurt içi satışlarının izlenebilmesi için firmalara, 'Son Kullanıcı Beyannamesi' bildirme zorunluluğu da getirildiğine dikkati çekerek, 'Son Kullanıcı Beyannamesi ile imalatçılardan ithalatçılara, dağıtıcılardan kullanıcılara kadar siyanürlü bileşiklerin satışı ve takibi kontrol altına alınacak.' ifadesini kullandı.

Son 20 gün içinde siyanürle intihar olayları ülkenin gündemine oturmuştu

Konuyla ilgili MHP'nin 4 ay önce bir kanun teklifi verdiği de ortaya çıktı

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
35
13
6
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Melih Ertaş

yasak değil bence ek vergi getirin siz onu daha çok seviyosunuz

cansu akbaş

biri bunu yazmıştı şimdi bunlar siyanürüde yasaklar diye gerçek sorunla yüzleşememeleri ne acı

Nilgün Şensoy

çünkü intihar etmenin tek yolu siyanür 🙄 te allam beyin fukaraları