Bakan Koca: 'Ülke Çapında Alınan Tedbirlerin Sayesinde Salgının Hızını Kestik'

 > 
5PAYLAŞIM

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüsle ilgili son durumu açıklamak için kameraların karşısına geçti. Adana'daki ziyaretinin ardından konuşan Koca, 'Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerle salgının hızını kestik' dedi.

Sağlık Bakanı Koca, "Adana Türkiye'nin en kalabalık 6 ilinden biri. Sağlık ihtiyaçları gelecek vadede artmaya devam edecek" dedi.

Bakan Koca, "Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerle salgının hızını kestik. Valilerimizle il müdürlerimizle sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz. Adana nüfusu yoğun olan bir ilimiz. Ayrıca pek çok ile geçiş kavşağı olması nedeniyle insanın fazla olduğu bir yer. Adana eylül ayında salgındaki pikini yaşadı. Yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle vaka sayısını kontrol altına aldık. Vaka sayımız üçte bir oranına düştü. En yüksek seviyesinden yüzde 66 azalma gösterdi. Adana'da kovid polikliniği başvuruları da azaldı. Müracat eden hasta sayısı yüzde 40 oranına kadar düştü. Yüzde 59, yoğun bakım yüzde 74 oranlarına düştü." dedi.

"Büyüklerimizi yeterince koruyamadığmızı görüyoruz"

"Büyüklerimizi yeterince koruyamadığmızı görüyoruz. 60 yaş üstü grubunun hastalığı daha ağır geçirdiğini hepimiz biliyoruz. Adana'da büyüklerimizi daha iyi korumak için tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Temaslıları ne kadar erken teşhis edersek salgını kontrol etmede o kadar başarılı oluruz." dedi.

Bakan Koca, "Tüm vatandaşlarımıza hatırlatmak istiyorum; Adana başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşerilerimi tedbirlere sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyorum" diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir