Görüş Bildir
Haberler
Bakan Koca, Ahmet Hakan'a Konuştu: 'Ramazanda Hareketliliği Azaltmamız Lazım'

Bakan Koca, Ahmet Hakan'a Konuştu: 'Ramazanda Hareketliliği Azaltmamız Lazım'

Batuhan
09.04.2021 - 09:09

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her gün yeni bir rekor kıran Koronavirüs vaka sayılarına ilişkin olarak, 'Vaka sayılarında ciddi artış var. Bunda mutasyon tabii ki etkili ama sadece mutasyonla açıklayamayız. Önlemleri gevşettik maalesef. Çözüm, aşıyı olabildiğince hızlandırmak... Beraberinde de hareketliliği azaltmak... ‘Önce tedbir, sonra aşı’ ya da ‘önce aşı, sonra tedbir’ değil. İkisini bir arada yapmamız gerekiyor. Bundan başka çözüm yolu yok. Aşı konusu, sadece bizde değil tüm dünyada sorun. Yapılan bütün hesaplar, tüm dünyada şaştı. Müthiş bir aşı savaşı var. Sözleşmelere uyulmuyor. Ama biz ısrarla takipteyiz. Benim temel hedefim şu: Mayıs, en geç haziran sonu 40 yaş üstünün aşılanmasını tamamlamak.' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Sağlık Bakanı Koca'yla olan görüşmesini bugünkü köşesine taşıdı.

"BioNTech’in miktar olarak artacağı kesin"

"BioNTech’in miktar olarak artacağı kesin"

Hakan, Koca'nın aşı konusunda tüm dünyada sorun yaşandığını söylediğini ve 'Biz peşini bırakmıyoruz. Her türlü girişimi yapıyoruz. Sinovac, her türlü olumsuz şartlara rağmen yine gelecek. Bu ay da gelmiş olacak, gelecek ay da gelmiş olacak. BioNTech’ten 4.5 milyon doz geldi, biliyorsunuz. Uğur Hoca’yla dün görüştüm, yakın takipteyim. Haziran ayı dahil olmak üzere bu sayı da artacak. BioNTech’in miktar olarak artacağı kesin' sözlerini aktardı.

Temel hedeflerinin mayıs veya haziran ayı sonunda 40 yaş üstünün aşılanmasının tamamlanması olduğunu belirten Bakan Koca, 'İkinci hedefimiz ise temmuza kadar 20 yaş üstünü aşılamak. Bütün uğraşımız bu iki temel hedefi yakalamak için. Buna çabalıyoruz' dedi.

"Ramazanda hareketliliği azaltmamız lazım"

"Ramazanda hareketliliği azaltmamız lazım"

Koca, şu ifadeleri kullandı:

'Ramazanı fırsata çevirmemiz gerekiyor. Ramazanda hareketliliği azaltmamız lazım.

Bugüne kadar yaşadığımız piklerde bir noktadan sonra durduğunu biliyoruz. Bu da aynı şekilde olacak. Ama bu nereye kadar çıkabilir? Onun için bir şey demem zor. Fakat önümüzdeki ramazan ayıyla birlikte hareketlilik azalırsa pik noktasından aşağı doğru inişi bekliyoruz.

Artan vaka sayısına göre hastanede entübe olan, yoğun bakıma alınan, hastanede yatan hasta sayısının aynı oranda olmadığını görüyoruz.'

"Oranlar, aşının etkisini ortaya koyuyor"

"Oranlar, aşının etkisini ortaya koyuyor"

65 yaş üzeri kişilerin vefat oranı, yüzde 20’ye yakın düştü. Başka bir parametre söyleyeyim: 20 yaşla 64 yaş arası ölüm oranı yüzde 20’den yüzde 32’ye çıkarak yüzde 50’nin üzerinde arttı. Bu oranlar, aşının etkisini ortaya koyuyor.

Ocak ayında vaka sayısı 5-6 bin iken bizim günde ortalama 100’e yakın yoğun bakıma giren hastamız olurdu. Şimdi vaka sayısı 54-55 binlerde... Yoğun bakıma giren hasta sayımız 300... Entübe olanlar da 100’den 300’e çıktı. Vaka sayısı 9 kat artarken, yoğun bakım ve entübe olan hasta sayısı üçte bir artıyor.

(Sağlık sisteminde tıkanma var mı?) Şu anda bir sorun yok. Ama üç dört hafta daha böyle giderse, sorun olmaya başlar. Şu andaki yük, bizim özellikle kasım aralık döneminde yaşadığımız sağlık yükünün oldukça altında.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
17
3
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hint Fakiri

Bence artık konuşmasın!

Pasif Kullanıcı

Ramazan'dan önce kongre, Ramazan'dan sonra yaz turizmi... Boşuna konuşuyorsun Fahrettin. Masallarını yutmuyor vatandaş.

Erhan Srlk

benim de temel hedefim yalanci bakani sksinler