Babalar da Çeker Yükü! Çocuk Sahibi Olmaya Hazırlanan Erkeklerin İşini Kolaylaştıracak Öneriler

-

Hep anne adayları için öneriler hazırlayacak değiliz ya! İşte hamile eşlerine yardımcı olmayı isteyen, onunla bu mutlu süreci paylaşmaya hevesli olan, babalık heyecanını en derinden hisseden erkekler için küçük ipuçları...

Doktor kontrolleri esnasında eşinize eşlik edin, onu yalnız bırakmayın ve duygusal açıdan ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun.

Hamile olan ya da sağlık sıkıntıları yaşayan siz olmasanız da sonuçta eşinizin karnındaki sizin de bebeğiniz. Bilgi edinmeniz, sonraki haftalarda ya da aylarda neler olacağını öğrenmeniz, araştırmalar yapmanız, babalığa hazırlık sürecinde size yardımcı olacak elbette. Ayrıca ultrasondan bebeğinizin hareketlerini izlemek ya da kalp atışlarını duymaktan daha güzel ne olabilir ki?

Eşinizin kendi sağlığı ve bebeğinizin güvenliği için yaptığı şeyleri, değiştirdiği alışkanlıkları taklit edin; siz de hamileymişsiniz gibi davranın.

Tabii ki sabah bulantılarından, baş dönmelerinden ya da kilo almaktan bahsetmiyoruz. Eşiniz hem kendisinin hem de bebeğinizin sağlığı için kötü alışkanlıkları bıraktıysa, ona eşlik edebilirsiniz.

Eşinizin karnına sık sık dokunun ve bebeğinize orada olduğunuzu hissettirin.

Baba adaylarının hamile eşlerini anlayabilmesi, duygu durumlarındaki değişiklikleri kavrayabilmeleri elbette mümkün değil ancak bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz sizi babalığa daha çok yaklaştırabilir. Eşinizin karnına dokunabilir, ismi belliyse bebeğinize seslenebilir, hatta ona şarkılar söyleyebilirsiniz. Sizi duyacaktır, emin olabilirsiniz.

Hemcinsleriniz olan arkadaşlarınızdan, aile üyelerinizden, yakınlarınızdan fikir alın ve babalığın nasıl bir şey olduğunu, sürecin nasıl geliştiğini anlatmalarını isteyin.

Tabii ki herkesin ebeveynlik macerası başka, herkesin bebeği farklı bir kişilik... Ancak yakınlarınızdan alacağınız tüyolar eşinizi de, sizi de rahatlatabilir. Dikkat edin, kötü tecrübeler gözünüzü korkutmasın.

Bebeğiniz doğmadan, henüz eşinizle bol bol vaktiniz varken hazırlıkları birlikte yapın. Eşinize alışveriş esnasında eşlik etmekten ziyade bu süreçte aktif bir rol oynayın.

Alışveriş yapmaktan hoşlanmasanız bile sizi temin ediyoruz, buna bayılacaksınız. El kadar kıyafetler, minicik mobilyalar ve bakım malzemeleri sizi babalığa bir adım daha yaklaştıracak.

Bebeğinizin ismine birlikte karar verin, hayaller kurun ve ileride birlikte yapacağınız şeyleri düşünün.

Her ne kadar zaman çok uzunmuş gibi gelse de bebeğiniz çok kısa sürede büyüyecek. İşte o biraz büyüyünce oyunlar, parklarda bisiklet sürmeler, tuttuğunuz takımın maçlarını birlikte izlemeler başlayacak. Şimdi bunların hayalini kurarak mutlu olabilirsiniz.

Eşinizin böyle bir talebi varsa, mutlaka doğum eğitimlerine ya da hamile etkinliklerine katılın.

Hamile yogası, doğum eğitimi, anne adaylarını bir araya getiren birtakım etkinlikler eşinizin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilir. Bu nedenle, eğer mümkünse doğum öncesinde ve sonrasında yardımcı olacak bu tip etkinlikleri siz de takip edin.

Mutlaka doğumda eşinize eşlik edin. "Beni kan tutar, bebeği öyle çıkarken göremem, sana bir şey olursa duramam, ay ben bayılırım" demeyin.

Bebeğinizin doğumuna, ebeveyn olmanızın ilk anlarına eşinizle birlikte şahit olmayı siz de istersiniz. Bunun yolu da doğuma girmekten geçiyor.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
biryerdebiri

Hevesinizi kırmak istemem ama daha nereye kadar üreyeceğiz herkes doğuruyor yarın yokmuş gibi :(

seyma-uzun6

kızım 11 yaşında şuan hamileyim ve kızım olacağını öğrendim tüm sülalemin yuhlamadığı kalmışken eşimin yanında olup kızım diye şimdiden karnımı sevip değişmemesi benim için yapabiliceği en güzel şeydi başka hiç birşey istemiyorum ve erkeği bu kadar ayrıcalıklı kendini hep üstün görmesini sağlayanda kadınlarmış yine bunu bir kez daha anladım yazıklar olsun kız erkek ayrımı yapanlara bunu erkek çocuğu doğurmadı diye etrafından şiddet gören kadınlar yaptı bide bana düşünün 😖

user.

Allah bağışlasın... Benim eşimde hamile ve şuan 24. hafta içerisindeyiz. Cinsiyeti kız bizimki de... Daha belli olmadan önce bana da soruyorlardı ne düşünüyorsun diye... Verdiğim cevap hep aynıydı... Önce sağlıklı sonra kız istiyorum... Bunu bir baba adayı olarak söylediğimde kız ne alaka diye tepki aldığım oluyordu... Ve bu saçmalıklara hep eşimle birbirimize destek çıkarak göğüs gerdik...

seyma-uzun6

tebrik ediyorum sizde onlardan olmadığınız için erkek adamın erkek çocuğu olur cümlesini kurarlar bide adamlıktan haberi olmayanlar kendinide dünyaya getiren bir kadın ama sizinde Allah sağlıkla sıhatle kucağınıza almayı nasip etsin inşallah

silent_angel

Her ikinize de hayırlı evlatlar versin Allah. Önce sağlıklı olsunlar en önemlisi bu. Yalnız cehaletiyle nam salmış bir toplumuz ne yazık ki. Şeyma hanım benim de bir kızım var. Cinsiyeti babadan gelen kromozomlar belirler. Bunu yıllardır anlamayan aklına sığdıramayan Anadolu insanımıza kulak asmayın. Kızlarınızla şimdiden sağlıklı, huzurlu, mutlu bir ömür dilerim :)

user.

Sağolun... Gün geçtikçe heyecan artıyor... Sadece ablamın söylediği anı bekliyorum... Neyin ne olduğunu o bebek dünyaya gelip bebekle göz göze geldiğin zaman anlıyorsun. demişti... Ve ilk evladımız olacak inş.

kalemine

şu yorumları şaşkınlıkla okudum bir gram ileri gidememişiz demekki :( Allah sağlıcakla kucağınıza almayı nasip etsin ikinizin de :) Annem ve babam hep şey der "kız evladım öz evladım" Allah herkese kız evlat nasip etmeli canlarım benim ya

bayan-sinir

Ve bence en önemlisi,sakın "Çocuğu anne büyütür." gibi bir yanılgıya düşmeyin.Siz de çocukla ilgilenin. Altını değiştirin,giydirin,besleyin,uyutun... Bir de bunun yanında, çocuğunuzla bebeklikten itibaren iyi iletişim kurun.Çocuğunuzun her anında yanında olun,desteğinizi esirgemeyin.Bir çocuğun babasıyla iyi bir ilişki kurması,en az annesiyle ilişki kurması kadar önemli. Çevre;babasıyla konuşamayan,onunla iletişim kurmaya çekinen,babasından bir şey istemeye korkan insanlarla dolu. O insanların hep bir tarafları eksik oluyor. Baba,bir çocuk için çok değerli,çok önemli... Lütfen kendinizi geri plana atmayın,öneminizin farkına varın.

user.

Az kaldı az... 3 Ay sonra inş sağlıklı şekilde kucağımıza alırız... Tekmelemeye başladı... <3

birinci-tekil-birey

İki şey önemli ilki : Hamile kadını taklit gibi bir salaklık yapmayın, zira hamile kadın böyle şeylere tahammül edemez ve çok kızar. Alay ediyonuz sanır ve sonuç "sıç-sıva-tüy üçlemesi" olur. İkincisi : Zengin değilseniz veya çok olağan üstü bir durum yoksa doğumhaneye babayı almazlar. O iş filmlerde olur. İki tane çocuk büyüttük oradan tecrübe var :)

seyma-uzun6

aynen kardeşim bırak doğum haneyi eşimi içeri almadılar onu geçtim bana bile kalp atışını dinletmediler 3 doktora gittim bide üstümü zor giydim hemen başka hasta alıyolar hamile gibi bile hissedenedim kendimi o geçiştirmelerle zenginden hep ayrıcalıklısın

bokuharam

eşin poliklinikte alınmaması sinir bozucu bir durum ama doktor açısından da düşünelim. en erken 10 - 15 gün sonrasına sıra bulabildiğimiz bir dönemde günlük kaç hastayla yükümlüler (ki ufak sayılabilecek bir ildeyiz).

silent_angel

Hayır tıbben mümkün eşin içeri alınması. Sadece doktorun keyfinde. Arkadaşım ve kuzenlerim eşleri ile girdiler doğuma ki kuzenimin eşi normal odada doğum yaptı. Dediğim gibi canı isteyen alıyor doğuma istemeyen almıyor. Kardeşim giremedi sağlık sektöründen olmasına rağmen. O da aynı şeyi söylüyor; Doktorun keyfine kalmış alıp almamak.

birinci-tekil-birey

Doktorun keyfi olağan üstü durum oluyor işte :)

logicaldoor

Biz çok şükür orta direk denebilecek (artık ne kadar kaldıysa) bir durumda olduğumuz için özel hastaneye gitme imkanımız vardı. O yüzden de bu konunun eksikliğini neyse ki duymadık. Ama bizimkinden bebeği olan bir tanıdık devlet hastanesine götürmek durumundaydı eşini. Gördün mü ufaklığı dediğimde, suriyelilerden kendilerine sıra gelmediğinden, muayene odasına 4'er 5'er hasta aldıklarından bahsetmişti. Doktorlara ayrı arkadaşa ayrı üzülmüştüm. Bazı şeyler insanın başına bir defa gelebiliyor. Bebeğinin kalp atışını ilk kez duyman veya simasını ilk kez görmen gibi. İnsanların medeniyet içinde bundan mahrum kalmaları çok üzücü...

Görüş Bildir