Görüş Bildir

Azerbaycan: Ermenistan Ateşkesi İhlal Etti

Anasayfa > Gündem

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne ateşkes ihlali yaparak ateş açtığını duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, dün Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında operasyonların durdurulması yönünde tarafların mutabakata varmasının ardından, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Ordubat, Şahbuz ve Babek illerindeki Azerbaycan mevzilerinin ateşe maruz kaldığı bildirildi.

Ermenistan'ın Mehri, Sisian ve Cermuk illerinden büyük çaplı silahlar ve havan toplarından açılan ateşin bugün saat 12.56'ya kadar devam ettiği kaydedildi.

Nahçıvan’daki askeri birliklerin ise Ermenistan’ın açtığı ateşe karşılık verdiği duyuruldu. 

Ordubad yönünde bulunan Azerbaycan birliklerinin ateşe karşılık vermesi sonucu, Ermenistan’ın karşı taraftaki ateş noktası ve savunma sistemlerinin tahrip edildiği de açıklandı.

Görsel: Reuters & Al Jazeera

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada Azerbaycan - Ermenistan cephe hattındaki çatışmaların karşılıklı olarak durdurulduğu açıklanmıştı.

Yine Savunma Bakanlığı tarafından farklı tarihlerde yapılan açıklamalarda da, çatışmalarda 31 Azerbaycan ve 240 Ermenistan askerinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

"1915 olayları oylanacak"

"1915 olayları oylanacak"

Öte yandan resmi ziyaret için Berlin’e giden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, 1915 olaylarına ilişkin Federal Meclis’te bir karar gündeme geleceğine ve Türkiye’yi de bunun çok yakından ilgilendirdiğine ilişkin bir soru üzerine, 'Evet doğru, Federal Meclis’te bu konuda bir görüşme yapılacak ve oylama olacak. Türk tarafının da bunu takip ettiğine ve takip edeceğine inanıyorum. Meclis’te bu konu ele alınacağı için bugün şimdi daha fazla bir şey söyleyemem' dedi.

Ajanslar

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?