Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ayrılırken 'Bir Derdin Olunca Mutlaka Beni Ara' Demiş Olabilir Ama Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?

123PAYLAŞIM

Eski sevgiliyle arkadaş kalmak sadece dizilerde gördüğümüz bir hayal mi yoksa bir zamanlar sevdiğimiz insan en iyi arkadaşımız olabilir mi?

Aşk ve arkadaşlık arasındaki bu ilginç bağlantıyı değerlendirirken şu ve şu kaynaktan esinlendik.

260 kişiyle yapılan bir araştırmayla, bilimi arkamıza alarak başlayalım: Bu kişilerden %40’ının eski partnerleriyle iletişimde oldukları saptandı.

Bu çalışma grubu birbirine karşı ortak sorumlulukları olmayan (çocuklarının olması durumu gibi), mevcut ilişkileri en az bir aydır devam eden ve önceki ilişkileri en az üç ay sürmüş üniversite öğrencileri tarafından oluşturulmuş. Öğrenciler eski partnerleriyle ayrıldıktan genellikle birkaç ay sonra görüşmüş ve bu görüşmeler birkaç ayda bir tekrarlanmış.

Bu %40’lık kesimin eski partnerleriyle iletişimde olmalarının birkaç etkene bağlı olduğu belirlenmiş.

Bunlar;

 • ayrılığı atlatamamış olmaları, 

 • eski partnerlerine hala his beslemeleri,

 • aynı sosyal çevrede bulunmaları ya da,

 • saygılı ve nezaketli bir şekilde ayrılmış olmaları…

Ayrıca eski partnerle yaşanılan ilişkinin ciddiyeti iletişimde kalma ihtimalini etkilemiyormuş.

Ancak en önemli etken kişilerin eski partnerine karşı hala duyduğu sevgiymiş… Peki bu durum mevcut ilişki hakkında neyi gösteriyor?

Genel olarak eski partnerleriyle iletişimde kalanların, kalmayanlara göre mevcut ilişkilerine daha az bağlı oldukları belirlenmiş. 

Fakat bu iletişim mevcut ilişkiden ne kadar memnun oldukları/olmadıkları ile ilişkili değilmiş.

Tabii ayrılığın nasıl gerçekleştiği de büyük bir etken.

Ardından partnerlerle iletişim halinde kalmanın mevcut ilişki kalitesi üzerindeki etkilerinin derinlerine inmek için ikinci bir çalışma yapılmış.

Sonuç: Eski partner ile ne kadar sık görüşülürse ilişkinin tarafları mevcut ilişkiden o kadar az tatmin oluyor.

Araştırmacılar katılımcılara eski partnerleri ile görüşme nedenlerini açıklayacak 4 seçenekli şu çoktan seçmeli soruları sormuşlar:

 • Eski partner ile arkadaşlığın sağlam temelli ve yararlı olması

 • Mevcut ilişkinin bitme ihtimaline karşı eski partneri “yedekte” tutmak

 • Eski partneriniz hala geniş bir arkadaş grubunun parçası

 • Eski partnerinizle iletişiminize çok emek verdiniz ve beraber birçok zorluk atlattınız.

Eski partner ile arkadaşlığın sağlam temelli ve yararlı olması arkadaş kalabilme ihtimalini arttırıyor ve terapistler açısından bunun bir sakıncası yok.

Tabii sınırlar dahilinde.

Örneğin şu anki sevgiliniz/eşiniz, eski sevgilisi/eşi ile hala iletişimde. Ayrılma sebepleri ise romantik ilişkidense arkadaşlık ilişkisini daha verimli bulmaları. Eğer bu durumdan rahatsızsanız kendinizin psikolojik sınırlarını partnerinize açıklayarak kendi içinizde oluşabilecek büyük sıkıntıları engelleyebilirsiniz. 

Biz demiyoruz, ilişki terapistleri diyor!

Terapistler tarafından üstünde durulan diğer bir konu ise “güven”. Partnerinizin eski partneriyle hala iletişimde olmasını dert etmemeniz için çok büyük bir etken!

 • “Eski partneriyle iletişimde kalma sebebi onu özlemesi mi?”

 • “Acaba eski partneri hala ondan hoşlanıyor ve benim partnerim bu durumdan haberdar mı?”

 • “Mevcut ilişkimizle ilgili bir problem mi var?”

gibi tüm sorular güven ile gideriliyor ve geriye sadece “eğer arkadaş olduklarını söylüyorsa bir sıkıntı yoktur” ibaresi kalıyor.

Psikoloji her ne kadar bazı durumlarda eski partner ile arkadaş kalınabilineceğini gösterse de, hala çok tartışılabilir bir konu gibi.

Peki ya sizce?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
chuck-berry

Exten next olmaz yol verin gitsin...

cem-karaibrahimoglu

Eskiyse eski olmasının bir sebebi vardır

Gizli Kullanıcı

Evet dedi aslında istemeyerek ayrılmıştık içimizde bi nefret olmadığı için bir yardıma yada benim yapabileceğim herhangi bir şey varsa lütfen ara demişti en son sözü buydu. Hayatımda nefret etmediğim ve özlediğim insanlardan biriydi şimdi farklı yerlerde ayrı yaşıyoruz evet kısmet değildi olmadı. Fakat güzel bi insan kazandım, tipik erkeklerden değildi tek amacı cinsellik yada eğlenmek değildi. Arada arar sorar ama benim hep sonradan haberim oluyor sırf rahatım bozulmasın diye denk getirmiyor. Aslında çok sert bir mizaçlıydı ama bi o kadar da kibar genelde normal hayatta karşılaşamayacağım bir insandı.Geriye baktığımda iyi ki onu tanımışım ve iyi ki hayatımda bir iz bırakmış dedirten bir insan.. Maça kızıydım onun ben ne olursa olsun bir daha biraraya gelemesek de sen hep öyle kalacaksın benim için demişti.. Ne zaman duysam içim bi garip olur . Akşam akşam hüzünlendirdin beni onedio aferin cidden

reflex

Bazıları,eskiye özlem,cinsel çekim,vs.gibi sebeplerle kopamayıp arkadaşlığını sürdürüyor,ki bu sevgi içermiyor,çıkar içeriyor.eski sevgilimle arkadaş olmadım,dost oldum.eğer sevgiliyken,fiziksel ve maddi çıkarların olmaz,öncelikle bir birini insan olarak seversen,aşk bittiğin de,geriye mükemmel bir dostluk kalabiliyor.çünki,ikimiz de,dürüst ve dobraydık.hatalarımızı hiç uzatmadan kabul ederdik.sidik yarışımız yoktu ve güvenilir insanlardık.o sebeple,aşk bitse de,insan bu kadar iyi bir dostluğu kaybetmek istemez.eğer ilişki,sadece beden,haz,mal,mülk üstüne kurulu olursa,aşk bitip,çıkarlar çatışınca,geriye hiç bir şey kalmaz.ameliyat,cenaze,kaza bela,depresyondayken gözlerden yaş gelecek kadar gülme krizi,hep beraberiz.yaşayan iki yarayız kısacası.aşk bitti ama,kimsenin dostluğu da bizi böyle sarmadı.onu tanıdığım için çok şanslıyım,iyi ki var.erkeklerden nefret etmiyorsam,payı çok büyük.o'nun gibi birini tanımasaydım,sanırım erkeklerin kötü insanlar olduğunu düşünürdüm.:)

mesut-duran

Arkana dönüp bakma ki ; Önünü görebilesin...Geçmişindekiler çok muhterem olsaydılar, geçmişte kalmazlardı.

Görüş Bildir