Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ayaklarıyla Annesinin Rahim Duvarını Dürtmesi Sonucu Uterusu Yırtan 'Alien' Bebek!

1.3bPAYLAŞIM

2016 yılı, giderayak son derece ender ve şaşırtıcı bir doğuma sahne oldu. Ne mi oldu? Biraz daha meraklandıralım...

Haber, geçtiğimiz günlerde New England Tıp Dergisi'nde yayınlandı.

Habere göre 22 haftalık hamile olan 33 yaşındaki kadın, rutin kontrollerini yaptırmak üzere hastaneye gitti. Sağlığı ile ilgili hiçbir sorun yaşamamıştı ve yalnızca bebeğinin durumunu görmek ve hamileliğin gidişatı hakkında bilgi almak istiyordu.

Yapılan ultrason ve MR görüntülemesi sonucu ilginç gerçek ortaya çıktı.

Doktorlar, rutin testleri yürüttükleri sırada, annenin sol rahim duvarında 2.5 santimetrelik bir yırtık olduğunu ve bebeğin bacaklarının bu boşluktan dışarı çıktığını gördüler.

Rahmin işlevi, bebeğin gelişmesini sağlayacak ortamı oluşturmaktır.

Rahim ve amniyotik sıvı, bebeği dışarıdan gelecek darbelere karşı korumakla görevlidir. Bu sebeple yaşanan olay, annenin ve bebeğin hayatını tehdit edebilecek ciddiyetteydi.

Doktorlar, çifti potansiyel risklere karşı uyardı.

Rahim duvarının bir noktadan yırtılması, anne rahminin tamamının zarar görmesine yol açabilirdi. Öte yandan “placenta accreta” adı verilen ve hem annenin hem de bebeğin yaşamını tehdit eden durum ortaya çıkabilir, doğumdan sonra aşırı kanamaya yol açabilirdi. Ayrıca anne gerekirse rahim ameliyatı olabilir, bu durumda erken doğum yapması gerekebilirdi.

Sonuç olarak aile, hamileliğin devam etmesi kararını verdi.

Fransa'da bulunan Angers Üniversitesi Hastanesi'nden Dr. Pierre-Emmanuel Bouet, daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmadığını ve literatürde buna benzer yalnızca 26 vaka bulunduğunu belirtiyor.

Bu durumun, annenin daha önce geçirdiği sezaryenlerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Söz konusu hamilelik, annenin altıncı hamileliğiydi ve bundan önceki beş hamilelik de sezaryenle sonuçlanmıştı. Dr. Bouet, rahim duvarındaki yırtılmanın annenin önceki hamileliklerinde kesilerek açılan kısımların zayıflamış olmasından kaynaklandığını düşünüyor. Buna bir de bebeğin ağırlığı ve rahmin baskısı da eklenince, bu ihtimal epey mantıklı görünüyor.

Doğum, hamileliğin otuzuncu haftasında gerçekleşti.

O zamana kadar rahim duvarındaki açıklık büyüyerek 5 santimetre uzunluğa ulaştı ve doğumun sezaryenle gerçekleştirilmesine karar verildi. Normal hamilelikler 39-40 hafta sürer ve 30 hafta erken doğum için yeterli bir süreçtir.

Neyse ki olay atlatıldı ve aile sağlıklı bir erkek çocuk sahibi oldu!

Bebek, hamileliğin otuzuncu haftasında, 1.4 kilogram ağırlığında dünyaya geldi. Doğumun ardından anne ameliyata alındı ve rahimdeki açıklık dikildi. Bugün anne de bebek de son derece sağlıklı. Ne diyelim, dünyaya tuhaf bir biçimde gelen kardeşimize hayatta başarılar diliyoruz! 😁

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan96

oha be 6 cıya doğurmuş.

Görüş Bildir