Görüş Bildir
Haberler
Avrupa'nın Uyuşturucu Raporu: Türkiye'de Durum Ne?

Avrupa'nın Uyuşturucu Raporu: Türkiye'de Durum Ne?

Ulaş
19.05.2021 - 11:27

Son dönemde Türkiye'de gündemin öne çıkan maddelerinden biri uyuşturucu oldu. Sedat Peker videoları ile de bir kez daha konuşulan uyuşturucu kaçakçılığı ve suçları akıllara 2020'nin sonunda yayınlanan Avrupa 2020 Uyuşturucu Raporu'ndaki verileri getirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Euronews'ten Sertaç Aktan'ın haberine göre, son bir yılda özellikle de Kovid-19 döneminde Avrupa'daki uyuşturucu kullanımı arttı.

Buna göre Avrupa'da tahmini kullanım miktarları ve oransal değişim şu şekilde 👇

Esrar...

Esrar...

15-64 yaş arası 'yetişkin' kategoride 25,2 milyon kişi. Bunun 18 milyonu 'genç yetişkin' kategori adı verilen 15-34 yaş aralığında. Yetişkin kategoride bir önceki seneye göre yüzde 7,6'lık bir artış yaşanırken genç yetişkinlerde bu artış oranı yüzde 15 oldu.

Kokain...

Kokain...

Benzer yükseliş kokainde de mevcut. yetişkin kategoride yüzde 1,3'lük artışla 4,3 milyon kişi ve genç yetişkin kategoride yüzde 2,4'lük artışla 2,9 milyon kişi.

NMDA...

NMDA...

Bu uyuşturucu da 2020'de yetişkinlerde 2,7 milyon kişi tarafından ve genç yetişkinlerde 2,3 milyon kişi tarafından kullanıldı.

Amfetamin...

Amfetamin...

Sentetik uyuşturuculardan amfetamin ise yetişkinlerde 2 milyon kişi ve genç yetişkinlerde 1,45 milyon kullanıcıya ulaştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye ile ilgili durum ne?

Türkiye ile ilgili durum ne?

Türkiye'de neredeyse her çeşit uyuşturucuda Avrupa genelindeki en yüksek miktarlar ele geçiriliyor.

Örneğin Türkiye'de 2009 yılından beri her yıl herhangi bir AB ülkesindekinden daha fazla esrar yakalanıyor. Tüm Avrupa'da ele geçirilen 200 ton esrarın 50 tonu Türkiye'den.

Bununla birlikte 'Captagon' logolu amfetamin tabletlerine ilişkin en büyük ele geçirme operasyonları da Türkiye ve Yunanistan'da yapıldı.

Türkiye'de 2018'de 5,7 ton amfetamin ele geçirildi. Türkiye'de ele geçirilen amfetaminlerin neredeyse hepsi hap şeklindeydi. 22,7 milyon tablet ile toplam tahmin edilenden yüzde 87 daha fazla bir miktar.

Türkiye'de ayrıca 2018'de olağanüstü yüksek miktarda metamfetamin (564 kilogram) ele geçirildi. Bu tüm Avrupa Birliği'ndeki (646 kilogram) miktara yaklaşık bir rakam.

Türkiye'de ele geçirilen MDMA hapları 2017 ve 2018 yıllarında 8'er milyon hap ile AB'deki toplam miktarı aştı.

En yüksek eroin miktarı.

En yüksek eroin miktarı.

Yine rapora göre Türkiye'de her yıl yaklaşık 17 ton ile tüm Avrupa toplamından daha fazla eroin yakalanmaya devam ediyor. Bu miktar aynı zamanda son 10 yılın en yüksek rakamı.

Rapordaki ifadede 'Avrupa Birliği'nde yakalanan ve artan eroin kullanımının hacmi ikiye katlanması ve Türkiye'de ele geçirilen hacimler endişe verici.'

Son dönemde yurtdışı görevlerinde bulunmuş bir devlet memuru olan Veysel Filiz'in Aralık 2020'de Avrupa sınırında arabasında yüklü miktarda uyuşturucu ile yakalanması da gündem olmuştu.

Eski Brüksel basın müşaviri olan ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, meslekten ihraç edilen Filiz Hamzabeyli sınır kapısından Bulgaristan'a geçerken piyasa değeri 5 milyon euro olduğu belirtilen 100 kilogram eroinle yakalanmıştı. Tüm ele geçirilen uyuşturuculara ilişkin basına hemen haber verilirken Filiz'in yakalanmasına ilişkin olayın 15 gün boyunca gizli tutulduğu anlaşılmıştı.

Filiz iddiaları reddetmiş ve yakında görevine geri döneceğini ileri sürmüştü.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
3
3
3
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Eysanatay

eskiden bu kadar fazla uyuşturucu operasyonu haberi görmezdik şu semtte bu mahallede kullanan var diye duymazdık ama şimdi çok arttı en basitinden kendi soka... Devamını Gör