Görüş Bildir
Haberler
Avrupa Komisyonu Başkanı: 'Acele Etmezsek Mülteciler Donacak'

Avrupa Komisyonu Başkanı: 'Acele Etmezsek Mülteciler Donacak'

ATKN
25.10.2015 - 19:36 Son Güncelleme: 25.10.2015 - 20:04

AB'de mülteci krizini çözmek için mini bir zirve toplandı. Slovenya Başbakanı 'Somut adım atılmazsa AB dağılmaya başlayacak uyarısı' yaptı. Avrupa Komisyonu Başkanı da 'Acele etmezsek mülteciler donacak' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Avrupa Birliği yetkilileriyle Balkan de Doğu Avrupa ülkelerinin liderleri mülteci krizini görüşmek üzere bir araya geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in çağrısıyla bloğundaki Bulgaristan, Hırvatistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Romanya, Sırbirstan ve Slovenya zirveye katılıyor. Slovenya Başbakanı Miro Cerar, bir kaç hafta içinde somut adımlar atılmazsa AB'nin dağılmaya başlayacağını söyledi.

Cerar, 'Eğer birkaç gün veya hafta içinde somut ve acil önlemler almazsak, sanırım AB ve Avrupa dağılmaya başlayacak' diye konuştu. 

2 milyon nüfuslu Slovenya, Macaristan'ın sınırları kapatması nedeniyle son haftalarda mülteci akınına uğradı.

Nerede ne kadar mülteci bekliyor?

Juncker: Aileler donacak

Mini zirvenin çağrısını yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise zirve öncesi Alman gazetesi Bild'e yaptığı açıklamada, 'Geçen her gün önemli' derken, 'Acele etemzsek çok yakında Balkanlardaki soğuk nehirlerde ailelerin donarak öldüğünü görmeye başlayacağız' uyarısı yaptı. 

Zirveden sonra açıklanması beklenen taslak açıklamada ise mülteci hareketinin 'kademeli ve kontrollü' bir şekilde düzenlenmesi öngörülüyor. Ayrıca, Yunanistan sınrına da 400 kişilik takviye sınır muhafızı gönderilmesi teklif ediliyor. 

Macaristan, geçen hafta Sırbistan ve Hırvatistan ile sınırlrını kapattı. Mülteciler Slovenya'ya yöneldi. Küçük Avrupa ülkesine 17-21 Ekimarası dört günde 34 bin mülteci giriş yaptı. Cumartesi günü itibariyle binlerce mülteci soğuk hava koşullarında sınırlarda bekliyor.

AFP, Al Jazeera Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
11
8
5
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

İlk önce biraz beyin olması gerekiyor gidende.