Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararı: 'Seks İleri Yaştaki Kadınlar İçin de Önemli'

 > -

Portekiz'in başkenti Lizbon'da geçirdiği hatalı ameliyat dolayısıyla normal cinsel ilişki yaşayamadığını ifade eden iki çocuk sahibi Maria Morais, hastaneye tazminat davası açtı. Ancak hastanenin davayı temyize götürmesinin ardından mahkemenin alacağı parayı 'kadın cinselliğinin 50 yaştan sonra eskisi kadar önem taşımadığı' gerekçesiyle üçte birine indirmesi kararıyla şoke oldu. Davanın taşındığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise mağdur lehine karar verdi...

Maria Morais, 1995 yılında geçirdiği jinekolojik cerrahi operasyon sırasında tıbbi ihmallerin olması ve bu yüzden normal cinsel ilişkiye giremediği iddiasıyla mahkemeye gitti.

Fiziksel ve zihinsel kayıpları yüzünden açtığı tazminat davasını önce kazanmıştı, ancak hastane daha sonra 2013'te temyize giderek ödemeyi yaklaşık üçte bir oranında azalttı.

Lizbon'da görülen davada kesintinin haklı sebebi olarak kadının yaşı dolayısıyla artık cinselliğin önemli olmadığını konusu gerekçe gösterildi.

Maria Morais'in avukatının yaptığı açıklamaya göre üç hakimden oluşan panelin üyeleri 50 yaşın çok üzerinde 2 erkek ve 1 kadındı. Davanın sonucu Portekiz'de protestolara sebep oldu ve Portekizli bir kadın politikacı kararı 'Talbin tarzı hukuki bir karar' olarak değerlendirdi.

Fransa'da bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise mağdur kadının lehine karar verdi ve Portekizli hakimlerin önyargılı olduğunu ve özel hayata saygı duyulması gereğini tamamen hiçe saydığını belirtti.

static.independent.co.uk

Portekiz'in Morais'e 3.250 avro tazminat ve 2.460 avro da maliyet ve masraflar için ödemesi gerektiğine karar verdi. Avrupa mahkemesi, Portekiz mahkemesinin kararını "cinselliğin kadınların kişisel memnuniyetini ve kadın cinselliğinin diğer boyutları için cinselliğin fiziksel ve psikolojik önemini göz ardı etti" açıklamasıyla değerlendirdi.

The Telegraph'ın haberine göre açıklamada şu ifade yer aldı "Lizbon mahkemesinin kararı, cinselliğin 50 yaşında ve iki çocuk annesi olan bir kadın için daha genç yaştakiler için olduğu kadar önemli olmadığı yönündeki genel bir varsayıma dayanıyordu. Avrupa mahkemesinin görüşüne göre, bu değerlendirmeler Portekiz'deki yargıda hâkimlerin önyargıları ortaya koyuyor."

Avrupa mahkemesi Portekiz'in geçmişte aynı mağduriyeti yaşayan iki erkek hasta için bundan çok daha farklı bir yol izlediğine dikkat çekti.

2008 ve 2014 yıllarında benzer iki erkek şikayetçi için bunun aksi kararlar vermiş ve 'cinselliklerini yaşayamadıkları için büyük ruhsal ve akli şoklar' yaşadıklarına kanaat getirmişti. Her iki davada da iki erkeğin yaşları veya çocuk sahibi olup olmadıkları göz ardı edilmişti.

Portekizli yetkililerden henüz resmi bir açıklama gelmedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir