Avrupa Dinden Uzaklaşıyor: Hollanda, Bir Dine Mensup Olmayanların Çoğunluk Olduğu 5. Ülke

 > 
5.6bPAYLAŞIM

Hollanda İstatistik Bürosu, ülke tarihinde ilk defa herhangi bir dine inanmayanların oranının toplam nüfus içerisinde çoğunluk olduğunu açıkladı.

Hollanda'da kendisini herhangi bir dine mensup olarak görmeyenlerin oranı oranı %50,7'ye çıktı

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Hollanda İstatistik Bürosu'nun araştırmasında ülkede kendisini 'bir dine mensup' olarak görmeyenlerin oranı 2012'de %46,2 idi. Büro, açıkladığı bu rapor ile bir dine mensup olmayanların ilk defa ülkede çoğunluk olduğunu belirtti.

AB ülkeleri içinde Hollanda dışında, 'bir dine mensup olmayanların' nüfusun yarısından fazlasını oluşturduğu ülkeler ise Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsveç ve Estonya

AB ülkeleri içinde Çek Cumhuriyeti listede başı çekiyor. Çekler içinde kendisini bir dinin mensubu olarak görmeyenlerin oranı %72.

Müslümanların oranında artış

Ülkede 2012 yılında hazırlanan rapora göre %42,8 olan Hristiyan nüfus %38,5'e geriledi. 

Müslüman nüfus ise 2012'de %4,5 iken, 2017'de %5,1'e yükseldi.

Kiliseye gidenlerin sayısı azalıyor

Raporda kiliseye gidenlerin oranında azalma gözlendiği belirtilirken, camiye gidenlerin oranında ise değişiklik olmadığı ifade edildi. 

Hollanda'da bin dine mensup olduğunu söyleyenlerin sayısı 1999 yılında %60 oranındayken, 2012'de %53,8'e geriledi. 2017 yılı itibariyle, toplam nüfusun yarısının altına düştü.

Dini inanç oranı gelecekte daha da düşecek: Genç nüfus içinde bir dine mensup olmayanların oranı oldukça yüksek

İngiliz gazetesi The Guardian, Mart ayında paylaştığı bir araştırmada Avrupada 16-29 yaş arasındaki 'bir dine mensup olmayan nüfusun' yükselişini gözler önüne sermişti.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir