Astım İlacıyla Girdiği İçin Sınavı İptal Edilen Öğrenciye KDK'dan Sevindiren Yanıt

 > 
135PAYLAŞIM

Tokat'ta Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na nefes açıcı tüp ilaçla girdiği gerekçesiyle sınavı geçersiz sayılan astım hastası Zehra Betül Baş, mağdur olduğunu belirterek Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu. Başvurusu değerlendirilen öğrencinin sınavı geçerli sayıldı. Emeğinin boşa gitmediğine çok sevinen Baş, "Bu mutluluk gerçekten kelimelerle anlatılabilecek gibi değil." dedi.

Tokat’ta Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) nefes açıcı tüp ilaçla girdiği için sınavı iptal edilen ve ardından Kamu Denetçiliği Kurumu'na itirazda bulunan Tokat Milli Piyango İhya Balak Fen Lisesi 4’üncü sınıf öğrencisi Zehra Betül Baş, sınavının geçerli sayıldığı haberini alınca büyük mutluluk yaşadı. 

"İstediğim hedefe ulaşacağım inşallah"

Sınavının geçerli sayılması için emek veren herkese teşekkür eden Baş, "Bu mutluluk gerçekten kelimelerle anlatılabilecek gibi değil. Sınav sonuç ekranımda sınavımın geçersiz sayıldığını gördüğümde gerçekten çok büyük bir yıkım yaşamıştım dün akşam mesaj geldi sınav sonucunuzu kontrol edin diye. Belgem var ve LYS’ye girebilir yazıyor. Defalarca kontrol ettim gerçekten inanılmaz bir duygu" dedi.

Sınav sonuçlarının iyi geldiğini ifade eden Baş, "İstediğim hedefe ulaşacağım inşallah. 48 binlerde geldi. LYS’de daha çok çalışarak istediğim yere gideceğim inşallah. Herkese çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

ÖSYM tarafından, YGS'ye nefes açıcı tüp ilaçla girdiği gerekçesiyle sınavı geçersiz sayılan Baş, KDK'ya itiraz dilekçesi vermişti.

Dilekçesinde sınavını tamamladığını, 28 Mart'ta sınav sonuçları açıklandığında kurallara uymadığı gerekçesiyle sınavının geçersiz sayıldığını öğrendiğini bildiren Baş, görevlilere sorduktan, onların onayını aldıktan sonra ilacıyla sınava girdiğini söylemişti.

Lise öğrencisi Baş, sınavın gerçekleştirildiği okulun girişinde ve bina sorumlusuyla görüşme yaptığı odada kameraların bulunduğunu kaydederek, bunların incelenmesini, mağduriyetinin giderilmesini talep etmişti.

1 Dakikalık Gecikme 1 Yılı Götürdü: YGS'deki Yeni Sisteme Sosyal Medyadan Tepkiler Yağıyor - onedio.com
1 Dakikalık Gecikme 1 Yılı Götürdü: YGS'deki Yeni Sisteme Sosyal Medyadan Tepkiler Yağıyor - onedio.com

ÖSYM: "Aday, durumunu önceden bildirmeyerek sınav kurallarına uymamış"

Zehra Betül Baş'la ilgili ÖSYM'den de açıklama yapılmıştı.

Bu tip hastalıkların ÖSYM sınav kılavuzunda belirtildiği tarihe kadar kuruma raporla birlikte ibraz edilmesi gerektiğini aktaran yetkililer "Sınav kuralları kılavuzda açık ve net şekilde anlatılıyor. Bu gibi durumları olan adayların sınav heyecanını en aza indirgemek için kendilerini engelli sınıflarında sınava alıyoruz. Aday sınav kurallarına uymamış. Durumunu önceden bildirmemiş. Bu nedenle sınavı iptal edildi" bilgisini paylaşmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir