Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşkın 6 Farklı Türü ve Renginden Hangisi Seni Yansıtıyor?

-

Herkesin aşkı açıklama ve onu yaşama biçimi farklıdır. 

Sosyolog John Alan Lee de aşkı türlere ayırıp onları renklerle betimliyor ve 6 farklı şekilde gruplandırıyor. 

Şimdi sizlere Lee"nin de dediği gibi "Ne tür bir aşık olduğunuzu biliyor musunuz? Bulmak hayatınızı değiştirebilir." diye soruyor ve kendinizi keşfetmeye davet ediyorum.

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/t...

1. Eros (Tutkulu Aşk)

Eros, tutku ve romantizm ile dolu olan aşk türüdür. Fiziksel güzelliğin önemli olduğu bu aşk türünde kişiler ilk görüşte aşık olurlar. Aralarındaki çekim çok yoğun ve hızlı olduğu için ilişkiyi duygusal ve fiziksel olarak derinleştirmede aceleci davranırlar. Kendine güveni yüksek olan bu kişiler aşık olma duygusuna aşık oldukları için ilişkide risk almaktan kaçınmazlar. Eros türü aşkın rengi kırmızıdır.

2. Storge (Arkadaşça Aşk)

Storge, tutkuya değil benzerliğe önem veren, temeli arkadaşlığa ve dostluğa dayanan ve zamanla gelişen aşk türüdür. Kişilerin arkadaşlık olarak başladığı ilişkiler, zamanla benzer yönlerin ön plana çıkmasıyla ve birbirlerine ilgi duymaya başlamalarıyla birlikte aşk ilişkisine dönüşür. Fiziksel güzelliğe önem verilmeyen bu aşk türünde kişiler için önemli olan sadakat ve güvendir. Storge türü aşkın rengi sarıdır.

3. Ludus (Oyuna Benzetilen Aşk)

Ludus, aşkın oyun gibi görüldüğü ve içinde eğlencenin ön planda olduğu aşk türüdür. Kişilerin birbirine bağlılıkları azdır ve özgürlüklerine düşkünlerdir. Bu yüzden ilişkileri kısa sürelidir. Hayatlarını tek bir kişiyle geçirmek istemeyen ve fiziksel görünüme çok fazla önem veren bu kişiler birden çok kişiyle birlikte olmaya eğilimlidirler. İlişkiden sıkıldıklarında vazgeçmek onlar için hiç de zor değildir. Ludus türü aşkın rengi mavidir.

4. Pragma (Mantıklı Aşk)

Pragma, mantığın ön planda olduğu aşk türüdür ve bu aşk türü Ludus ve Storge aşk türlerinin karışımı olarak betimlenir. Kişilerin ilişkide önem verdiği partnerinin mesleği, statüsü, geliri ve entelektüel kimliğidir. Genellikle aşka ve duygulara değer vermeyen kişilerin tercih ettiği bu aşk türünde, ilişkinin devamlılığı temel ihtiyaçların karşılanmasıyla bağdaştırılır. Pragma türü aşkın rengi yeşildir.

5. Mania (Sahiplenici Aşk)

Mania, sahiplenme duygusunun baskın olduğu, Eros ve Ludus aşk türlerinin birlikteliği olarak nitelendirilen aşk türüdür. En tehlikeli aşk olarak tanımlanan bu türde kişiler takıntılı denebilecek seviyede kıskanç ve bağımlı olmaya yatkındır. İlişkide sabit bir güvene ihtiyaç duyan bu kişilerin duygusal yoğunlukları güçlüdür. Terk edilmekten ve yalnız kalmaktan korkan özgüveni düşük kişilerin kendini içinde bulduğu bu ilişki türüne güvensizlik hakimdir. Mania türü aşkın rengi mordur.

6. Agape (Bencil Olmayan Aşk)

Agape, bencil olmayan, koşulsuz sevgi ve güven içeren aşk türüdür. Eros ve Storge aşk türlerinin birleşimi olarak ortaya çıkan bu aşk türünde kişiler kendilerinden çok partnerlerinin iyiliğini ve mutluluğunu isterler. İlişkilerinde oldukça fedakâr olan bu kişiler karşısındakini sadece "o" olduğu için severler ve herhangi bir beklenti içerisine girmezler. Agape türü aşkın rengi turuncudur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nehir-braderin

eros ve storge karışımı yani agape

carrie

Bir tane agape lütfen))

metin-s.

Mania deyince aklıma havacılıktan başka bir şey gelmiyor. Gerçi ben zaten aşkı düşünecek durumda da değilim :(

kingxmoriarty

bunlar aşk değil

horseonacarousel

mania diyince aklima fob geldi hemde mor djxxbszbvzbs

Görüş Bildir