Görüş Bildir
Haberler
Askerlik Süresini 6 Aya İndiren Yasa Maddesi TBMM'de Kabul Edildi

Askerlik Süresini 6 Aya İndiren Yasa Maddesi TBMM'de Kabul Edildi

Askerlik süresini 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylık süresini ise 12 ay olarak öngören maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Teklifin, 1. bölümündeki ilk 6 maddesi kabul edildi.

Teklifin, 1. bölümündeki ilk 6 maddesi kabul edildi.

O düzenlemeler şu şekilde:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik hizmeti yapmaya mecbur olacak, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

Savaş veya savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının esasları Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.

Bu şekilde askerlik hizmetine devam edenlerin vazgeçme talepleri kabul edilmeyecek. Bu yükümlüler hakkında ilk 6 aylık hizmet süresi için ayrı, diğer 6 aylık hizmet süresi için ayrı terhis belgesi tanzim edilecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlerin sayı, istek, tercih durumları ve özlük hakları, ilgili kuvvet komutanlıkları tarafından yürütülecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlere, görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenecek.

Teklifin görüşülmesine Genel Kurul'da devam ediliyor.

Teklifin görüşülmesine Genel Kurul'da devam ediliyor.

Teklifte yer alan 'Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilebilir' ibaresine AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının verdiği önergeyle 'Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamaz' ibaresi de eklendi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
56
23
18
3
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Erol Öner

askerlik bedelli (maaşlı olmali) bırakın 6 ayı.

Emre Ç

Hobaa güzel haber bunlar 😅

Pasif Kullanıcı

31bin çok aklımızla alay etmesinler benden 10 ay büyük olan adam 15e gitti 31bin asgari ücretli adamın1,5 yıllık maaşıdır