Asgari Ücret Yine Açlık Sınırının Altında, Yoksulluk Sınırı İse 5 Bin 584 Lira Oldu...

 > 
781PAYLAŞIM

Türk-İş'in açıkladığı haziran ayı rakamlarına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 714 lira, yoksulluk sınırı ise 5 bin 584 lira oldu. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) haziran ayına ilişkin 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasını açıkladı 👇

Türk-İş'in araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin aylık olarak yapması gereken gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı bin 714 lira oldu.

4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı ile giyim, konut, ulaşım gibi yapılması zorunlu aylık harcamaların toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise 5 bin 584 lira olarak hesaplandı.

Açlık sınırı geçtiğimiz yıl haziran ayına göre 206 lira, yoksulluk sınırı ise 671 lira artış gösterdi.

Geçtiğimiz yıl haziran ayında açlık sınırı bin 508 lira yoksulluk sınırı ise 4 bin 913 liraydı. Geçtiğimiz mayıs ayında ise açlık sınırı 1.686 lira, yoksulluk sınırı 5.492 liraydı.

Geçtiğimiz yıl haziran ayında bin 889 lira olan bir kişinin yaşama maliyeti, bu ay 2 bin 122 liraya yükseldi.

Gıda için harcanan aylık tutar ise bir önceki aya göre yüzde 1,67, bir önce yılın aynı ayına göre ise yüzde 13,66 arttı.

Araştırmaya göre, haziranda süt, yoğurt, peynir grubunda genel olarak ortalamada önemli bir fiyat değişikliği dikkati çekmedi.

Geçen ay 4,52 lira olan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 5,02 liraya yükseldi.

Türk-İş'in açıkladığı haziran ayı verileri sosyal medyanın da gündeminde 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir