Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Arkeologlar, Babil'in Son Kralı Tarafından Yazılan, Dünya'nın İlk Ayrılık Mektubunu Keşfettiğini İddia Ediyor!

-

Irak'ın güneyinde yapılan bir kazıda ortaya çıkan silindir yazıtın, Yeni Babil İmparatorluğu'nun son kralı olan Nabonidus'a ait olduğu ve yazının bir ayrılık mektubu olduğu ortaya atıldı. Keşfedilen en eski ayrılık mektubu olduğu düşünülen silindiri(!) görmek için içeriğimize buyrun...

Not: Bu haber 1 Nisan özelinde paylaşılmış olup gerçeklik değeri taşımamaktadır.

Kaynak: https://hyperallergic.com/492730/archaeo...

ABD, Virginia'da bulunan Liberty Üniversitesi'nin arkeoloji ekibi tarafından, Dünya'da ilk olduğu tahmin edilen bir "ayrılık mektubu" bulunduğu iddia edildi.

Mektubun, milattan önce 6. yüzyılda Yeni Babil İmparatorluğu'na hükmeden son kral Nabonidus'a ait olduğu düşünülüyor.  Kralımız Nabonidus, küçük çaplı bir ihanete uğramış ve çok üzülmüş. Çareyi de sevdiceğine "kısa mektup" atmakta bulmuş. Tarihin ilk aşk acılarından biri bu olabilir mi?

Kral Nabonidus, cariyesini öyle seviyor olacak ki, ihaneti öğrenir öğrenmez mektubunda ona ne kadar yıkıldığını yazmış.

Irak'ın güneyinde bulunduğu söylenen tablette ne yazdığı arkeologlar tarafından çözümlendi. Anlaşılan kısa mesajla ayrılmak o dönemlerden başlamış...Kral Nabonidus, mektubunda şöyle diyor: "Yukarı Fırat Nehri'nin civarlarından, çocukluk arkadaşım Nisaba'yı ziyaret ettiğinin haberleri bana geldi. Bu haberle çok yıkıldım çünkü sen benim en sevdiğim metreslerimden biriydin. Keten şalını ve sandaletlerini almak için bu ayın sonuna kadar zamanın var. Yoksa onları ay tanrısının tapınağına bağışlayacağım." 

Üzülme be kral o kaybeder! 🙂

 Yorumlarda buluşalım :)

Not: Bu haber 1 Nisan özelinde paylaşılmış olup gerçeklik değeri taşımamaktadır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eppursimuove

Çocuğum aldığın kaynakta "april fools" yazdığını da mı görmedin?? Yok canımmm stajyer editörümüz bize şaka yapmıştır tabi tabi :)))

armagan-gunduz

peki ya sen içeriğin en altında yer alan ''Not: Bu haber 1 Nisan özelinde paylaşılmış olup gerçeklik değeri taşımamaktadır.'' yazısını görmedin mi?

eppursimuove

başta o yazı yoktu ki :)

safaksayankahramanturkaskeri

mektuplar SMS'lere evrildi. metresler hala var. Ayrılıklar hala var. eski sevgiliden kalan eşya problemleri hala var

ahmtottroglu

Ay tanrısı belanı versin Nisaba

yori

mertesinin sevgilisimi olmasimi zoruna gitmis mektub baya komikme gitdi Keten şalını ve sandaletlerini almak için bu ayın sonuna kadar zamanın var. Yoksa onları ay tanrısının tapınağına bağışlayacağım."

rivaille

Sandaletlerini gel al yoksa onları ay tanrısının tapınağına bağışlayacağım sjsjsj

Görüş Bildir