Aralarında Türkiye de Var: CIA ve BND, Paravan Şirket Üzerinden Sattıkları Cihazlarla 120 Ülkeyi Dinlemiş

 > 
72PAYLAŞIM

Alman istihbarat teşkilatı BND ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'in, İsviçre merkezli paravan bir şirket üzerinden aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 120'den fazla ülkenin hükumet yetkililerini, on yıllarca dinlediği ortaya çıktı. 

'Yüzyılın istihbarat darbesi' olarak nitelendirildi

AA'nın aktardığı bilgiye göre, ABD merkezli Washington Post ve Almanya merkezli ZDF'nin ortak hazırladığı haberde, CIA ve BND'nin İsviçre merkezli paravan bir şirket üzerinden 120 ülkenin hükumet yetkililerini, on yıllarca dinlediği bilgisi yer aldı. 

Crypto AG isimli şirket tarafından satılan cihazlar, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, 2000'li yıllara kadar 120'den fazla ülkeye satılırken, CIA ve BND'nin, sahibi oldukları şirket üzerinden bu ülkeleri dinlediği ortaya çıktı. Haberde, olay 'yüzyılın istihbarat darbesi' olarak nitelendirildi.

Cihazlara hükumetlerin mesajlarının okunabildiği ekipmanlar yerleştirilmiş

Haberde CIA ve BND'nin, tüm kodları kırdığı ifade edilen cihazlarda, hükümetlerin iç mesajlaşmalarının okunabilmesini sağlayan ekipmanların yerleştirildiği ifade edildi.

CIA ve BND'nin, bu yolla aralarında İran, Pakistan, Türkiye gibi ülkelerin yer aldığı birçok ülkenin hükumet yetkililerinin özel yazışmalarını takip ettiği belirtildi.

Şirket milyonlarca dolar para kazandı

Crypto, devletlerin gizli sırlarını toplarken milyonlarca dolar gelir elde etti. Belgelerde, "Yabancı hükumetler, ABD'ye ve Batı Almanya'ya en gizli sırlarının en az iki yabancı ülke tarafından okunması için iyi bir para ödüyorlardı." ifadesinin yer alması dikkat çekti.

Söz konusu cihazlar üzerinden ABD'nin 1979'da İran'daki rehine krizinde İran'ı ve 1986'da Batı Berlin'deki bir diskonun bombalanması olayında Libya'yı dinlediği ifade edildi.

Ortaklık 1990'ların başında son buldu

Alman istihbaratı ile ABD istihbaratının, 1990'ların başında para konusunda anlaşmazlıklar yaşaması ve ABD'nin Almanya'nın bazı müttefiklerini dinlemek istemesi üzerine ortaklığın bozulduğunu, CIA'in Berlin'in hisselerini satın aldığı öğrenildi.

Crypto şirketinden yapılan açıklamada, "CIA ya da BND ile bir ilişkimiz yok, hiçbir zaman da olmadı" ifadesine yer verildi.

CIA'den konuyla ilgili bir açıklama henüz gelmedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir