Görüş Bildir
Haberler
Apple Açıkladı: Arka Plandaki Uygulamaları Kapatmak Pil Ömrünü Uzatmıyor

Apple Açıkladı: Arka Plandaki Uygulamaları Kapatmak Pil Ömrünü Uzatmıyor

Onedio Medya
11.03.2016 - 19:18

Bazı iOS kullanıcıları, arada sırada açık uygulamaların hepsini birden kapatmanın pil ömrünü iyileştireceği veya cihazın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacağı yönünde bir batıl inanca sahip. Bunun doğru olmadığı bir gerçek fakat bir kullanıcı durumun resmi ağızlardan açıklamasını duymak için bu soruyu Tim Cook’a sormuş. Ve e-postasına cevap da almış.

İçeriğin Devamı Aşağıda

iOS’te multitasking’in işleyiş mantığı, açık olan her uygulamayı kapatmanın tamamen gereksiz olduğunu gösteriyor. 

Fakat bu konuda resmi bir görüş duymak isteyen bir 9to5Mac okuyucusu konuyu Tim Cook’a sormaya karar vermiş ve kendisine bir e-posta göndermiş. Caleb (okuyucu), yazdığı e-posta’da Tim Cook’a sık sık açık uygulamaları kapatıp kapatmadığını ve bunun pil ömrüne bir etkisi olup olmadığını soruyor. Beklenen cevap ise Tim Cook’tan değil iOS’in başındaki isim olan Craig Federighi’den geliyor. 

Cook’a yöneltilen iki soruya “Hayır ve hayır” şeklinde kısa ve net bir cevap yazan Federighi, Caleb’e Apple müşterisi olduğu için teşekkür ederek noktayı koyuyor. Bugüne kadar halen açık uygulamaları kapatmanın bir işe yaradığını düşünenler varsa artık işletim sisteminin sorumlusu olan Apple yöneticisinden bu cevabı aldıktan sonra bu huyunu gönül rahatlığıyla bırakabilir.

iOS’te en çok pil tüketen uygulamalar, müzik çalma veya GPS’i aktif olarak kullanmaya ihtiyaç duyan uygulamalar. Onlar da o an kullanılmadıkları sürece sistem kaynaklarını tüketmez. Elbette arada sırada askıya alınmış uygulamaların yenileme yapıp yapmayacağını genel ayarlardan kontrol etmenizde de yarar var.

Son olarak; bu yazışmadan Steve Jobs’la başlayan, müşterilerden gelen e-postaları kısa, dürüst ve sert bir dille cevaplama fenomeninin devam ettiği de görülüyor.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
13
7
3
3
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Metin

Çok saygısız bir cevap, "no and no", kısaca " çok işim var ulan senle mi uğraşıcam ne bk yersen ye" demiş. Zamanın yoksa bunu yazana kadar iletirsin ilgili d... Devamını Gör

Selim

Haklısın,adamı Apple'a davet edip onun için seminer düzenlemesi lazımdı

Pasif Kullanıcı

apple diyorsa yalandır :D

Düş Hekimi

işte bu androidle ios farkı. iPhone da orta tuşa bastığınızda program pil tüketmeyi bırakır. yaşasın iphone....

ufukdiyo

Bu özelliği android 4 çıktığından beri kullanıyorum. Sadece o uygulama için geri tuşuna bir saniye, bütün uygulamalar için orta tuşa bir saniye.