Anestezi Sonrası Bilinci Açılınca Korkunç Ameliyat Acısını Yaşayan Adam: Sherman Sizemore

3.3bPAYLAŞIM

Ameliyat esnasında anestezinin yeterince etkili olmaması nedeniyle bilincin açılması, çoğu insanın en büyük korkularından biri sayılabilir. İşte bu korkusu gerçek olan talihsiz bir isimden bahsedeceğim sizlere: Sherman Sizemore.

2006 yılının soğuk bir Ocak gününde Sizemore, ameliyatını olmak üzere hastaneye gidiyor.

Ameliyat öncesi paralize olmasını sağlayacak (böylece istemsiz hareket edemeyecek ve konuşamayacak) ilaçlar verilir, fakat anestezi yapılması unutulur.

Ameliyatın 13. dakikasında, Sizemore'un karnına ilk kesik açılmaya başlanır.

İşte korkunç dakikalar da tam bu anda başlar; nitekim hissettiği acı nedeniyle Sherman uyanır. Fakat büyük bir sıkıntı vardır, ilaçların etkisiyle hiçbir şekilde hareket edemiyor ve bilincini kazandığına dair en ufak bir ipucu bile veremiyordur.

Sherman, karnının ilk kesildiği andan itibaren tam 16 dakika boyunca bilinçli şekilde çaresizce tüm acıyı hisseder.

16 dakikanın ardından doktorlar bir şeylerin ters gittiğinin farkına varırlar ve anestezinin yapılmadığını hatırlarlar. Bu dakikadan sonra hemen anesteziyi yaparlar ve ameliyata kaldıkları yerden devam ederler; ancak iş işten geçmiştir.

Ameliyatı sağ salim tamamlayan Sherman, psikolojik olaraksa bir daha telafisi olmayacak yaralar almıştır.

Eskiden olduğu kişiyle hiçbir alakası kalmamış gibi davranan adam, tek kalmaktan aşırı derecede korkmaya ve ve diri diri gömüleceğine dair korkular geliştirmeye başlar. Uyku düzeni allak bullak olur, uyuyabildiği nadir zamanlarda da sürekli olarak kabuslar görür. Sürekli olarak nefes alamadığını belirtir.

Sizemore, tüm bu acılara ve psikolojiye daha fazla dayanamaz ve kısa bir süre sonra intihar ederek yaşamına son verir.

Korkunç bir ihmal nedeniyle, hayattaki en büyük fiziksel acılardan birine dakikalarca tanık olan adamın ailesi de olay sonrası yıkılır.

Hastane yetkilileri ne Sizemore'a, ne de aileye ölümünün ardında ve sonrasında hiçbir şekilde konuyla ilgili bilgi vermez ve suçlamaları da kabul etmez. Bu durum Sizemore'un kendisinden ve yaşadıklarından şüphe etmesine neden olarak, intihara giden sürecini hızlandırmıştır.

Bu olay, "Anestezi Farkındalığı" kavramının iyice yaygınlaşmasını sağlar.

"Anestezik Bilinçlilik" veya "Anestezik Farkındalık" olarak da bilinen kavram, ameliyat öncesinde hastaya uyuması için verilen anestezik ilaçlarda yaşanılan birtakım aksilikler yüzünden hastanın tam olarak hissizleşememesi ve bilincini geri kazanması durumunu karşılıyor.

Her yıl 25-30 bin kadar hastada görülen bu durumun nedenleri arasında anestezik ilaçların yetersiz verilmesi veya hastaya maskenin yanlış yerleştirilmesi gibi sebepler bulunabiliyor.

Çoğu vakada hastanın vücudu geçici olarak felç edildiği için hasta bilincinin yerine geldiğini ameliyat sırasında orada bulunanlara bildiremiyor, kendi ameliyatına ve doktorların konuşmalarına şahit oluyor, ileri safhasında ise hasta vücudunda yaşanılan acıyı tamamen hissediyor ve herhangi bir yardım talebinde bulunamıyor. Bu kişilerin tıpkı bu olayda olduğu gibi ameliyat sonrası ciddi travmalar geçirdiği, hatta intihar ettikleri gözlemlenmiştir.

Özetle Sherman Sizemore'un korkunç hikayesi ve olayın perde arkası böyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
atticus-fetch

2007 yapımı Awake filmi. Şirin şirin anlatmışlar mevzuyu işte.

gecefeneriii

Lan çok kötü bi durum. Resmen oranızı buranızı kesiyolar. Sizin elinize iğne batınca ağlayacak duruma gelirsiyosunuz bide bu admı düşünün. Offf bide hiçbişey yapamıyo. Ne kötü...

deniz-kara4

bu trtdekı altı petekmıydı altın petekmıydı neyse o yarısmaya elemanın bırı cıkmıstı.adam bır suru amelıyat gecırmıs.bır amelıyat daha gecırmesı gerekıyormus.vucududa daha fazla anestezıyı kaldıramazmıs olurmus.adama senı anestezı olmadan amleıyat etmemız lazım demısler.adam da kabul etmıs.bıde adam derı merı hıkaye en cok canım karacıger zarını kestıklerınde yandı dıyo.aahhah helal olsun adama.

mohammed.ergul

bi şey olmaz moruk

rosamaria

Yani kas gevşetici, anestezik ilaçtan sonra yapılan bir şey kas gevşetici yapıp anesteziği nasıl yapmayı unuturlar aklım almıyor.

Görüş Bildir