Anadolu'yu Tanıtan Programlarda Bıkmadan Usanmadan Yaşanan 13 Sinir Bozucu Durum

2.1bPAYLAŞIM

Yıllardır seyrettiğimiz "Gezelim Görelim" tarzı yerli belgesellerin olmazsa olmazları vardır. Bazıları izleyeni memnun ederken bazıları da "E yeter ama artık!" dedirtebiliyor. Özellikle son dönem yayınlanan çeşitli yöreleri tanıtıcı programları seyrederken kafamızı bir anda tandırın içinde bulabiliyoruz. Biz de bugüne kadar görmeye alıştığımız ve biraz da bıktığımız bu olmazsa olmaz durumları bir ele alalım istedik.

1. Köylü kadınların yaptığı yemeklere hayret etmek bu işin birinci şartıdır. Sunucumuz, anasının evde yaptığı nohudu bile hayatında ilk defa görmüş gibi şaşkınlıktan öleyazar.

2. Köyün yaşlı çiftini bulunup "Nenem nasılsın nenem? Amca sana güzel sözler diyo mu?" gibi özel hayatla ilgili son derece gereksiz sorularla magazin tadı yakalanmaya çalışılır.

3. Ekmek yapan bir teyzenin yanına gidilip sanki farklı bir dil konuşuyormuş gibi "Ekmek mi yapıyorsun Teyzem? Bakın sevgili seyirciler Teyze ekmek yapıyor" denilir.

4. Tükenmekte olan bir zanaat ustası dedemizin dükkanına giderek dede işinden gücünden edilir, bize de "Sizin yüzünüzden bu adam para kazanamıyor!" diye alttan alttan mesaj verilir.

5. Köyün en yaşlısına sağlık sırları sorulur, onlarca cevap arasından "Tereyağ yiyorum" seçilir ve tereyağ yememiz şiddetle tavsiye edilir.

6. Sırf biz seyrediyoruz diye köylüyü toplayıp sahte bir kına gecesi düzenlenir; gelin kız bir türlü ağlamaz hatta çaktırmadan güler çünkü gelin değildir.

7. Yörenin halk oyunları ile ilgili hiçbir şey bilinmiyorsa gayet anlamsız hareketler sergilenip farklı figürler denenmeye çalışılır.

8. Delirmiş gibi yemek yenilir; kontrol kaybedilip ekosistemin dengesi kökünden sarsılır.

9. "Ben de köy çocuğuyum" demek için daha önce yapılmayan işlere el atılır; süt sağayım derken hayvanın canı burnundan getirilir.

10. Kendi halinde oyun oynayan çocuklardan biri bulunup zorla türkü söyletilir, yavrucak heyecandan tir tir titrer.

11. Biraz evvel köylüyle "Napıyon deyzem gı?" ya da "Anam bişti mi yufka anam" diye yerel ağızla iletişim kurmaya çalışılırken, kaymakamla karşı karşıya gelince tam bir İstanbul beyefendisine dönüşülür.

12. Yöreyi tanıtayım derken neredeyse tandır fırınının içine kafa sokulur, asla ve asla "Yiyen var yiyemeyen var" diye düşünülmez

13. Enerjisini yediği illere borçlu olan sunucu, bir sonraki programda yiyeceği yöreleri düşünüp adeta mutluluktan uçar; Anadolumuz "İnşallah bize gelmez" diye dua eder.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sir_crocodile

Geldim, gördüm, yedim.

tugsan

#6 And the Oscar goes too...

tc-hulya-ozarslan

bigün bende bi kamera alıp köyleri gezip yemek yiecemm

hilal-turan3

Bir tv programında görmüştüm sohbetini (kadının ismini bilmiyorum) gayet samimi duruyor birde montajlandığı için bu kadar yiyormuş gibi duruyormuş (Öğünler arasında saat farkı var.) hatta aç kaldıkları bile oluyormuş.

lulucan

Çok güldüm :D

Görüş Bildir