Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amerika'nın Göbeğinde Çok Eşliliğe Devam Eden Topluluk: Mormonlar

 > -
Abone ol

1. Mormonlar'ın hikayesi Joseph Smith'in 1830'da Allah'tan ilahi mesaj aldığını söyleyerek kendini Peygamber ilan edip cemaatini oluşturmasıyla başladı.

2. İnançlarının temelini Allah'ın en son sözü olduğuna inandıkları Mormon Kitabı'nı oluşturdu. Bu kitap, Tevrat ve İncil'in devamı olduğunu iddia ediyor.

3. Hızla büyüyen cemaat, yüksek dayanışma, çalışma ve üretimi kutsal uğraşı olarak algıladı. Amaçları, vaadedilmiş toprağı Allah'ın verdiği akıl ve inançla inşa etmekti.

4. İlk yıllarında Amerika'nın her yerinde gördükleri baskılar nedeniyle Utah'ı kendilerine merkez olarak seçtiler. Bugün bu şehrin nüfusunun yüzde 80'i Mormon'dur.

5. Mormonlar'da, Allah'a geri verene kadar vücutlarını korumak için kafein, nikotin, alkol ve evlilik öncesi seks yasaklanmıştır. Bugün bile çay, kahve, kola içmez, cinsellik içeren filmleri izlemezler.

6. Sürekli tüm dünyayı etkileyecek bir felaket gerçekleşeceğini düşündüklerinden kalabalık ailelerine aylarca yetecek dinlerine uygun gıda stokları vardır.

7. Cemaat ilk kurulduğunda sayılarını hızla arttırmak amacıyla çok kadınla evlenmek gibi değişik bir yaşam biçimini benimsemişlerdi.

8. 1890'lı yıllarda Federasyona katılmak için çok eşliliği kaldırdıklarını açıkladılar.

9. Fakat hareketin ilk çıktığı haline inanmaya devam eden tutucu kesimler bu ilişki şekillerini terk etmediler.

10. Bugün çok eşliliğe devam eden en kalabalık grup Centennial Park'ta yoğunlaşan Fundamentalist Mormonlar'dır.

11. Yasal olmamasına rağmen bu grupta erkekler birden fazla kadınla evlenebiliyorlar ama kadınlarda aynı durum söz konusu değil.

12. Kadınlar kendileri de çok eşli kalabalık ailelerde yetiştikleri için ikinci, üçüncü, dördüncü hatta beşinci eş olmaktan gocunmuyorlar. Yani evliliklerde herhangi bir zorlama yok.

nickshell1983.files.wordpress.com

13. Birbirlerini kıskanmıyorlar, çocukları ayırt etmiyorlar. Hangi çocuğu hangi annenin doğurduğunun bir önemi olmuyor.

14. Genellikle değişerek bir ya da iki kadın ev işlerine bakarken diğerleri çalışıyorlar.

15. Kocalarıyla birlikte tatile gitmek, yemeğe çıkmak gibi aktivitelerin yanında cinsel ilişki içinde oluşturdukları sıralamaları var.

Geleneksel iç çamaşırları

16. Bu çok eşli evlilikleri cennete giriş kapısı gibi gören Mormonlar'ın inancının en önemli unsuru üremek olduğu için her kadın en az 5-6 çocuk yapıyor.

17. Bu da Mormonlar'ı nüfus artış oranı en yüksek dini grup yapıyor. Bugün toplam nüfuslarının yaklaşık olarak 15 milyon olduğu tahmin ediliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
satiye-cakmak

dinlerin hepsi erkekler icin yaratilmis. bir tanede bana kadin haklarina saygili din gosterin tabi alevliler ve ezidiler haric

yavuz-bekci

ALEVİLİK DİYE BİR DİN YOKTUR İSLAMIN BOZULMUŞ TÖRENSELLEŞMİŞ BİR MESHEBİDİR BUNU YAZARAK DİNLER HAKKINDA CEHALETİNİZİ İFŞA ETMİŞSİNİZ

mesut-kanbay

bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorum ve evet mormon bir arkadaşım var evet kahve içmez sigara alkol uyuşturucu kullanmaz fakat siyah çay dışında bazı bitki çaylarını içiyor birlikte içtiğim için biliyorum ve evet namusuna bağlı kesinlikle bu arkdaşım bir bayan ve çok şey öğrendim. çok eşlilik değil tek eşlilikten yanalar sonsuza kadar tek bir eşle birlikte olabileceklerine inanıyorlar. tabiki söylediklerimden eminim fakat yanlış şeyler olabilir kimsenin fikrini değiştirmek istemem

marcos-zapata

Allah bir özel addır. İslamiyet öncesi Mekke'de bulunan binlerce puttan birinin yani İslam tanrısının ismidir. Tanrının eş anlamlısı değildir.

sarp-kumbet

Şu sığır ezberletilmiş kafanıza bir türlü şunu sokamadık. "ALLAH" put değildir, hiçbir zaman böyle bir put bulunamamıstır,putlar;Hubel Sin Lat Uzza Menattır. ALLAH diye bilinen zaten THE GOD-El İlahtır,Tengri neyse o o'dur. Tektir,eşsizdir. Putlar ona yaklasmak için kurban adanan,dua edilen aracılık etmesi istenilen sözde ilahi mistik karakterlerdir. Allah putu olmamıstır,İslam öncesi araplar Allahı en büyük gözükmeyen ulasılamayan tanrı diye biliyorlardı zaten.Bunu Kuran inkar etmiyor.

sinan06

açık adres varmı bende gitmek istiyorum :D

michael-wazowski

yuhhh! Ama kadınlara helal olsan, insan hiçmi içlenmez? 15 milyona çüş ama hakkaten

Görüş Bildir