Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Gözetim Merkezlerinde Yaşayan Göçmen Çocuklara Cinsel İstismar İddiası

-
Abone ol

ABD Adalet Bakanlığı'na göre, Başkan Donald Trump'ın aileleri ayırma politikası yürürlüğe girdiğinde şikayetler de artmaya başladı. Sizler için derlediğimiz Independent kaynaklı haberin detaylarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/world...

Adalet Bakanlığı bu hafta açıkladı:

Adalet Bakanlığı'na göre, hükümet destekli gözetim merkezlerinde tutulan göçmen çocukların cinsel istismarı hususunda, Amerika Birleşik Devletleri 4 yılda 4,500'den fazla şikayet aldı. Ortaya çıkan verilere göre, Trump yönetiminin "göçmen aileleri sınırda ayırma" politikası izlenirken, gelen şikayet sayıları artmış. Ülkeye yalnız başına giriş yapan veya ailelerinden ayrılan çocukları içeren kayıtlar, yetişkin personellerin çocukları taciz ettikleri ve tartakladıkları suçlamalarının bilgisini verdi.

Mülteci Yerleştirme Ofisi, 4 yılda 4,556 cinsel istismar ya da cinsel taciz suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Bu iddialar, reşit olmayan çocukları okşama ve öpme, duş alırken izleme ve tecavüz suçlamalarını kapsıyor. Ayrıca, diğer reşitler olmayanlar tarafından çocuklara yönelik şüpheli istismar vakalarını da içeriyor. Sağlık ve İnsani Hizmetler Bölümü'nün bir parçası olan ve tek başına çocukların bakımını üstlenen Mülteci Yerleştirme Ofisi, Eylül 2014'den Temmuz 2018'e kadar 4,556 cinsel istismar ya da cinsel taciz suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı, suçlamaların 1,303 kadarı Adalet Bakanlığı'na sevk edildi.

En ciddi olarak addedilen 1,303 davanın 178'i, yetişkin çalışanların göçmen çocuklara cinsel saldırıda bulundukları iddialarını kapsıyor. Rapora göre geri kalan suçlamalar ise, çocukların diğer çocuklara tecavüz ettiği yönünde.

Mülteci Yerleştirme Ofisi müdür vekili Jonathan Hayes ifadesinde "Refakatsiz çocuklar programını (UAC program) yönetirken, çocukların güvenliği en büyük kaygımızdır." dedi. Hayes, "Suçlamaların hiçbiri Mülteci Yerleştirme Ofisi personelini kapsamıyor. Bu iddialar tamamen soruşturulmuş ve uygun görüldüğü yerde iyileştirici faaliyetler uygulanmıştır." diye ekledi.

Bazı suçlamaların asılsız olduğuna veya davalarda delil yetersizliği olduğuna karar verilmiş.

Rapor, her şikayetin sonuçlarını detaylandırmadı, fakat bazı ithamların asılsız olduğuna veya davayı sürdürmek için delil yetersizliği bulunduğuna karar verildi.

İlk olarak Axios tarafından rapor edilen belgeler, milletvekili Ted Deutch tarafından halka açık hale getirildi.

Geçtiğimiz baharda devreye sokulan bu karar, Donald Trump'ın yasa dışı olarak sınırı geçerken yakalanan herkesin dava edileceği "sıfır tolerans" politikasıyla, 2,700'den fazla çocuğun ailesinden ayrılmasına neden oldu. Bu karar, bir insani gereksinim olan, sığınacak yer arayan aileler için de geçerli.

Mart 2018'den Temmuz 2018'e kadar acente 859 şikayet aldı. 5 ay içerisinde gelen ihbarlar, 4 yıl içerisindeki herhangi bir 5 aylık süreden daha fazla.

Raporun kapsadığı 4 yılın çoğu için, Mülteci Yeniden Yerleştirme Ofisi'ne yapılan iddiaların sayısı aydan aya aynı kaldı. Fakat, Trump yönetimi aileleri ayırma kararını uygulamaya koyduktan sonra şikayetlerde artış görüldü.

Çocukları ailelerinden ayırmanın büyük travmalara neden olacağı belirtilmişti.

Bu haftanın başlarında yapılan duruşmada, ABD Halk Sağlığı Servisi Komisyonlu Birlikleri'nden Deutch ve Komutan Jonathan White arasında kayıtlarla ilgili bir tartışma, hararetli bir söyleşiye yol açtı. Geçen yıl, White, Sağlık ve İnsan Hizmetleri'ndeki üst düzey yetkilileri, çocukları ailelerinden ayırmanın gençler üzerinde kalıcı travmalara sebep olacağına dair tekrar tekrar uyarmıştı. Deutch raporların bazılarını okurken, White araya girerek raporların yanlış olduğunu iddia etti. Daha sonra, "İddiaların büyük çoğunluğunun asılsız olduğu kanıtlandı." diyerek özür diledi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir