Almanya, Yunanistan'da Korunmaya Muhtaç Sığınmacı Çocukları Kabul Edecek

 > 
62PAYLAŞIM

Alman hükümetinin, Yunan adalarındaki kamplarda bulunan ve özellikle korunmaya muhtaç sığınmacı çocukların bir kısmını ülkeye kabul etmek istediği bildirildi.

Fotoğraf: Reuters

Alman haber ajansı DPA'nın haberine göre, Başbakan Angela Merkel başkanlığında hükümeti oluşturan partilerin liderlerinin yaptığı toplantıda konuya ilişkin bir karar alındı. 

Karara ilişkin haberde Avrupa Birliği'nde "gönüllüler koalisyonu" oluşturulmak istendiği belirtildi ve bu kapsamda Almanya’nın belirli sayıda çocuğu kabul edebileceği vurgulandı.

Hasta veya 14 yaşından küçük refakatsiz çocuklar alınacak

Fotoğraf: AFP

DPA'nın haberinde Almanya'nın Yunan adalarındaki insani durumdan dolayı 1000-1500 çocuk alarak Yunanistan’ı desteklemek istediği aktarıldı.

Haberde, söz konusu çocukların acil tedaviye ihtiyaç duyan hasta veya 14 yaşından küçük refakatsiz olanlar arasından seçileceğinin altı çizildi.

"Başka AB ülkeleri de 'gönüllüler koalisyonu'nda yer alabilir"

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer bir radyo yayınında yaptığı açıklamada, Yunanistan’daki sığınmacı çocukların alınması için "gönüllüler koalisyonu"nda başka AB ülkelerinin de yer alacağına inandığını belirtti.

Fransa’dan böyle bir işareti aldıklarına dikkat çeken Kramp-Karrenbauer, bundan dolayı gönüllüler koalisyonunun ikiden fazla ülkeden oluşacağına inancını dile getirdi.

Hırvatistan da yeşil ışık yaktı

Fotoğraf: AFP

Sputnik'in aktardığına göre Almanya'nın ardından benzer bir karar da Hırvatistan'dan geldi. 

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, 15 Mart’ta düzenlenecek parti seçimleri öncesi katıldığı Demokratik Hırvat Birliği mitinginde, Yunanistan’da mülteci kamplarında yaşayan çocuklardan bazılarını almaya hazır olduklarını açıkladı ve "Biz her zaman insancıl bir yaklaşım sergiledik ve çocukların özel bir korumaya ihtiyacı var" dedi. 

Plenkovic, bu kararın özellikle ailesi olmayan çocuklara faydalı olacağını dile getirdi.

"Mantıklı bir insanın çocuklara yardım etmemize karşı çıkacağını sanmıyorum" diyen Plenkovic, çocukların ailelerinin Hırvatistan’a alınmasının söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün Brüksel'de Avrupa Birliği yetkilileriyle son mülteci krizine dair görüşmeler yapacak.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel'in davetine icabetle, bugün Brüksel'e günübirlik bir çalışma ziyaretinde bulunacak.

Erdoğan'ın Michel ile görüşmesine Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen de iştirak edecek.

Görüşmelerde İdlib ve mülteci krizinin ele alınacağı belirtiliyor.

Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesi de planlanıyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir