Almanya'nın Hanau Kentinde Düzenlenen Silahlı Saldırılarda 5'i Türk 9 Kişi Hayatını Kaybetti

 > 
624PAYLAŞIM

Almanya'nın Hanau kentinde bir nargile bara düzenlenen saldırıda en az 9 kişi hayatını kaybetti. Bild gazetesine göre, saldırıyı aşırı sağcı gruplar gerçekleştirdi. 

Ağır yaralanan bir kişinin hastanede yaşamını yitirmesiyle saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 9 oldu. Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Aydın, saldırıda 5 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi.

Saldırının faili evinde ölü bulundu

DW Türkçe'nin haberine göre, Almanya'nın Hanau kentinde bir nargile bara düzenlenen saldırıda en az 9 kişi yaşamını yitirdi.

Saldırının faili evinde ölü bulunurken, aynı evde başkasına ait bir ceset daha bulundu.

Ölenler arasında Türkler de var

Bild'in haberine göre, Hanau kentindeki Midnight adlı nargile bara saat 22.00 sularında saldırı düzenlendi.

Görgü tanıklarına göre saldırgan içeride rastgele ateş açtı. Aralarında bir kadının da bulunduğu 5 kişi burada yaşamını yitirdi. Olay yerinin hemen yakınındaki Kurt Schumacher Meydanı’nda da bir saldırı düzenlendi ve burada da 4 kişi hayatını kaybetti.

Ağır yaralanan bir kişinin hastanede yaşamını yitirmesiyle saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 9 oldu. 

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya’daki aşırı sağcı terör saldırısında 5 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi

Saldırgan olayın öncesinde YouTube'a video yüklemiş

Bild, saldırganın isminin Tobias R. olduğunu ve arkasında bir mesaj bıraktığını aktardı. Yazısında "Almanya’dan sınırdışı edilmesi mümkün olmayan bazı halkların yok edilmesi gerektiğini" vurguladığı söylenen Tobias R., Youtube'a yüklediği bir videoda ABD'de gizli askeri üslerin bulunduğunu, çocukların buralarda istismar edildiğini, işkenceye uğradığını ve öldürüldüğünü söylemiş.

'Saldırı yabancı düşmanı motivasyonlu'

Soruşturmayı "saldırının yabancı düşmanı motivasyonlu olduğu yönünde belirtiler" bulunması nedeniyle Federal Başsavcılık üstlendi.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, saldırıya Twitter hesabından tepki gösterdi. Olayı "Korkunç bir suç" olarak nitelendiren Seibert, yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı diledi.

İbrahim Kalın'dan olayla ilgili açıklama: 'Irkçılık kollektif bir kanserdir'

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Tüm faillerinin yakalanarak en sert şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz"

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir