Görüş Bildir
Haberler
'Alman Uçağına İncirlik Yasağı' Yalanlandı

'Alman Uçağına İncirlik Yasağı' Yalanlandı

adem kara
20.08.2014 - 15:05 Son Güncelleme: 20.08.2014 - 16:27
İçeriğin Devamı Aşağıda

Alman Hava Kuvvetleri'nin bugün Kuzey Irak'a yardım malzemesi götürmek üzere yapması planlanan seferinin, Türkiye'nin İncirlik Hava Üssü'ne iniş izni vermemesi nedeniyle ertelendiği öne sürüldü. Ancak Ankara iddiayı yalanladı. Transall tipi askeri nakliye uçağının Kuzey Irak'a 20 ton malzeme taşıması öngörülüyordu.

Dışişleri kaynakları, “15-18 Ağustos tarihleri arasında Erbil’e yardım götüren 8 ayrı Alman uçağına iniş ve geçiş izni verildi. Almanya’dan 3 uçak için daha izin talebi var, bunlar da havacılık kurallarına uygun olarak sıraya konuldu. Bu nedenle Türkiye’nin insani yardım amaçlı uçuş yapacak Alman uçaklarına izin vermediği haberi tamamen gerçek dışı. İzlenimimize göre bu haberi Almanya’nın Sesi de bir başka ajanstan almış. Almanya’nın Sesi’ne de durum bildirildi” dediler.

'İPTAL EDİLMEDİ, GEÇ DE OLSA YAPILACAK'

Alman Hava Kuvvetleri sözcüsü ise konuyla ilgili Hürriyet ’e şu bilgiyi verdi:

“Normal olarak bu tür uçuşlarda 24 saat önceden bilgi veriyor ve uçuş izni istiyoruz. 24 saat içinde de izin geliyor. Türkiye, bizden ek belge istedi. Bu nedenle uçuş gecikti. Ama uçuş iptal edilmedi, sadece birkaç saatliğine ya da bir günlüğüne gecikmiş olacak. Ama uçuş yapılacak.”

HANGİ EK BELGE?

Nasıl bir ek belge istendiği hakkında bilgi vermeyen sözcü, bunun bir ‘dram’ ya da büyük bir kaza olmadığını belirtti ve “Bu tür şeyler zaman zaman olur” dedi. “Almanya, Türkiye’yi dinlediği için böyle bir tavırla karşılaşmış olabilir mi?” sorusuna da, “Biz Hava Kuvvetleri olarak bu tür spekülasyonlara girmiyoruz” yanıtını verdi.

Uğur ERGAN / Celal ÖZCAN / HÜRRİYET

Kaynak: http://www.posta.com.tr/dunya/HaberDe...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın