Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alman Parlamentosu Onayladı: Çocuklarına Kızamık Aşısı Yaptırmayan Ailelere Para Cezası Verilecek

 > 
401PAYLAŞIM

Almanya, kızamık enfeksiyonuna ve aşı karşıtlığına yönelik sıkı tedbirler alıyor. Parlamento tarafından çıkarılan yasaya göre, 2020 yılının mart ayından itibaren kızamık aşısını yaptırmayan aileler 2,500 euroya kadar para cezası ödeyecek.

Haberin Tamamı İçin:

Almanya'da, okul çağındaki çocuklar için kızamık aşısı önümüzdeki yıl zorunlu hale getiriliyor.

Almanya'nın parlamentosu Bundestag, yasayı onayladı. Para cezası 2,500 € (15782,13)'yu bulabiliyor.

Mart ayında yürürlüğe girecek yasa, aynı zamanda okul öncesi çağı çocuklarının da kreşlere veya anaokullarına katılmadan önce aşı yaptırmalarını zorunlu kılıyor.

Tıbbi tesislere, toplum merkezlerine ve tatil kamplarına girebilmek için de bağışıklık olduğuna dair kanıt sunulması gerekecek.

Almanya sağlık bakanı Jens Spahn, yasayı 'çocukların korunması' olarak açıkladı ve şunları ekledi: "Kızamık enfeksiyonu, 2019 yılında gereksiz bir tehdittir."

Aşılama karşıtı hareketle körüklenen kararların, Avrupa'daki hastalık vakalarında istikrarlı bir yükselişe yol açtığına dair kanıtlar arttı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2018'de hastalığın görülme sıklığı 2017 yılına kıyasla %350 arttı.

Geçtiğimiz Eylül ayında, İngiliz sağlık sekreteri Matt Hancock da, hükümetin devlet okulu öğrencileri için aşı yaptırmayı zorunlu kılmasını “çok ciddiye aldığını” söylemişti.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, kızamık aşısı 1960'lı yılların başlarında yaygınlaşmaya başlamadan önce, hastalık her yıl dünya çapında yaklaşık 2,6 milyon insanı öldürdü. 2017 yılında ise bu durum 110.000 ölüme geriledi.

Örgüt, kitlesel bir salgını önlemek adına nüfusun % 95'inin aşı kapsamına almanın gerekli olduğunu söylüyor.

Almanya'da geçen yıl 543 hastalık vakası vardı. Bu yıl ise, şu ana kadar 400 vaka bildirildi.

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir