Alman Makamları, MİT’in Verdiği 'FETÖ' Listesinde Bulunan İsimleri Uyarmış

 > -

Türk istihbarat birimlerinin 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Almanya'ya gönderdiği FETÖ listesinde yer alan isimlerin, Türkiye’ye ve Türk temsilciliklerine gitmemeleri için Alman makamlarınca uyarıldığı iddia edildi.

Haber, Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung'un NDR ve WDR televizyon kanalları ile yürüttüğü ortak araştırma sonucunda hazırlanmış.

Haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın FETÖ ile bağlantı içinde olduğu iddia edilen Türklerin isimlerinin yer aldığı bir liste oluşturduğu öne sürüldü.

DHA ve Deutshe Welle'nin aktardığı bilgiye göre MİT, elde ettiği bilgileri şubat ayında gerçekleşen Münih Güvenlik Konferansı esnasında Alman Federal Haber Alma Servisi’ne (BND) iletti. 

Listede 300'den fazla kişi ile FETÖ yapılanmasına yakınlığı ile bilinen 200 kadar dernek, okul ve diğer kuruluşun isminin yer aldığı belirtildi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı ve Eyalet Emniyet Teşkilatı'nın Türkleri takip edildikleri konusunda uyardığı belirtiliyor.

Alman istihbarat şefi "ikna olmadıklarını" söylemişti 👇

Alman Federal Haber Alma Servisi’nin Başkanı Bruno Kahl, geçtiğimiz günlerde Spiegel dergisine verdiği mülakatta, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Gülen'in olduğuna çeşitli yollardan Almanya’yı ikna etmeye çalıştığını, ancak kendilerinin henüz buna ikna olmadıklarını söylemişti.

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, bu ay başında kaleme aldığı yazıda "Almanya FETÖ’cüleri koruyor, bunu bilmeyen yok" demişti.

Bursalı'nın 7 Mart Pazartesi Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan yazısından bir bölüm şöyle: 

"(...) Oysa Gülenciler Almanya’da da müthiş faaliyet içindeydiler. Türklerin çocuklarını, ucuz yurt ve okul masraflarını karşılayacağız diye ellerinden alıyor ve hepsini FETÖ’cü yetiştiriyorlardı. Münih’te ve Stuttgart’da yaptığım görüşmelerde ne hikâyeler dinlemiştim. Ailelerine çocuklarını görme şansı bile tanımıyorlardı! 
Alman MİT’i (BND) bunu bilmez mi, özellikle iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Örgütü ile birlikte tüm bu faaliyetlerin âlâsını her yıl raporlarına geçirirler."

Yazısına "Şöyle 10 yıllık Spiegel arşivini hallaç pamuğu gibi atarsanız, neler bulursunuz neler. Ama darbenin arkasında FETÖ olduğuna ilişkin kanıt yok demeyi beceriyorlar" diye devam eden Bursalı ekliyor: 

Almanya FETÖ’cüleri koruyor, bunu bilmeyen yok. FETÖ’cü subayları, diplomatları falan koruyor. Çünkü ‘ortada kanıt yok’.

Sosyal medyadan bazı yorumlar ise şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir