Görüş Bildir
Haberler
AKP ve MHP'nin Masasındaki Seçim Formülü: Her Bölgeye 12 Milletvekili!

AKP ve MHP'nin Masasındaki Seçim Formülü: Her Bölgeye 12 Milletvekili!

Batuhan
21.09.2021 - 08:39

AK Parti ve MHP daraltılmış bölge için orta yol formülü için çalışmalarını hızlandırdı. Seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi konusunda anlaşan AK Parti ve MHP, yeni değişiklikler için de görüşmelerini sürdürüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AK Parti, her seçim çevresinin 7 milletvekilinden oluşmasını önermişti. MHP ile yapılan temaslardan sonra her seçim çevresinin en fazla 12 milletvekilinden oluşacak şekilde belirlenmesi gündeme geldi.

Türkiye Gazetesi'nde Yücel Kayaoğlu imzasıyla yer alan habere göre Cumhur İttifakı 2022 başına kadar değişiklikleri Meclis gündemine getirmeyi planlıyor.

Daraltılmış bölge nedir?

Daraltılmış bölge nedir?

Dar bölge seçim sistemine göre, ülke seçilecek milletvekili sayısı kadar seçim bölgesine ayrılıyor ve her bölgeden bir milletvekili seçiliyor. Yani Türkiye’de 600 milletvekili varsa, ülke geneli 600 seçim çevresine ayrılıyor. Daraltılmış bölge sisteminde ise seçim bölgeleri; 3 veya 5 milletvekili çıkaracak şekilde seçim çevrelerine ayrılıyor ve barajı geçen partiler aldıkları oya göre milletvekilliği kazanıyor. Bugün tartışılan sistem ise doğrudan daraltılmış bölge sistemini yansıtmıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
30
16
5
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mehmet Bi

Safları sıkı tutun ha :D

Carpe Noctem

Bu bile oyların ne kadar düştüğünün ispatı. Oylar yüksekken seçim kanununu değiştirmek akıllarına gelmedi nedense... 20 yıldır en ufak adım atılmadı, şimdi n... Devamını Gör

no name

Bravo gerçekten HDP ve PKK da bunu istiyordu. ve milliyetçi geçinenler bunu yapıyor millet buna izin verirse yazıklar olsun savaşla alınan vatanı oyla verdik... Devamını Gör