Görüş Bildir

AKP ve MHP'nin Masasındaki Seçim Formülü: Her Bölgeye 12 Milletvekili!

Anasayfa > Gündem

AK Parti ve MHP daraltılmış bölge için orta yol formülü için çalışmalarını hızlandırdı. Seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi konusunda anlaşan AK Parti ve MHP, yeni değişiklikler için de görüşmelerini sürdürüyor.

AK Parti, her seçim çevresinin 7 milletvekilinden oluşmasını önermişti. MHP ile yapılan temaslardan sonra her seçim çevresinin en fazla 12 milletvekilinden oluşacak şekilde belirlenmesi gündeme geldi.

Türkiye Gazetesi'nde Yücel Kayaoğlu imzasıyla yer alan habere göre Cumhur İttifakı 2022 başına kadar değişiklikleri Meclis gündemine getirmeyi planlıyor.

Daraltılmış bölge nedir?

Daraltılmış bölge nedir?

Dar bölge seçim sistemine göre, ülke seçilecek milletvekili sayısı kadar seçim bölgesine ayrılıyor ve her bölgeden bir milletvekili seçiliyor. Yani Türkiye’de 600 milletvekili varsa, ülke geneli 600 seçim çevresine ayrılıyor. Daraltılmış bölge sisteminde ise seçim bölgeleri; 3 veya 5 milletvekili çıkaracak şekilde seçim çevrelerine ayrılıyor ve barajı geçen partiler aldıkları oya göre milletvekilliği kazanıyor. Bugün tartışılan sistem ise doğrudan daraltılmış bölge sistemini yansıtmıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
30
16
5
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Dinçer Kök

köşeye sıkışmış fare gibi, bi oraya bi oraya birşeyler yapıyorsunuz... dur bakalım daha ne alicengizler çevireceksiniz ve bakalım seçimden önce kimler ülkeyi... Devamını Gör

kuduz doktor hektor

Mhp adlı mafya oluşumunun tarihe karışmasına çok az kaldı dayan Türkiye.

Mehmet Bingöl

Safları sıkı tutun ha :D