AKP’liler ‘Adem ile Havva’ Heykelini ‘Dine ve Ahlaka Aykırı’ Buldu

-

Bursa'nın Nilüfer İlçesi’nde 2007 yılında düzenlenen Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nda Ukraynalı sanatçı Gutyrya Vyacheslav tarafından yapılan 'Adem ile Havva' heykeli önünde AKP Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak, AKP'liler ve bir grup semt sakini gösteri yaptı. Burada konuşan Celil Çolak, heykelin toplumun ahlak kurallarına aykırı olduğunu öne sürdü.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre;  AKP iktidarının sanatsal faaliyetleri desteklediğini söyleyen Celil Çolak, “Ancak yüzde 97’si Müslüman olan bir ülkede, kişilerin inancına göre kutsal olan bir şeyi aşağılamak, hiçbir zaman sanat olarak görülemez” dedi.

Kendilerini manevi açıdan yaralayan ‘Adem ile Havva’ heykelinin Ukrayna’da tepki görmeyeceğini belirten Çolak, şunları söyledi:

“Ancak bu heykel Türkiye’de fazlasıyla tepki görür. Bunu düşünemeyen bir belediye başkanına da açıkçası söyleyecek söz bulamıyorum. Toplumumuzun dini ve ahlaki değerleriyle hiçbir şekilde örtüşmeyen heykelin burada bulunması, Nilüfer Belediyesi’nin çağdaşlık ve sanat adı altında halkın dini inançlarını hiçe saydığının açık bir göstergesidir. Sanat ve çağdaşlıkla uzaktan yakın alakası olmayan bu heykelin daha ne kadar burada kalacağını, tıpkı Üçevler Mahallesi sakinleri gibi biz de merak ediyoruz. Şunu açıkça ifade etmek isterim ki, dini ve ahlaki değerlerimizi yok sayan bu heykel buradan kalkana kadar protestomuzu sürdürecek ve her yerde bu yanlışı dile getireceğiz.”

2007 yılında Ukraynalı sanatçı Gutyrya Vyacheslav tarafından yapılan 'Adem ile Havva' heykeli

'Adem ile Havva’ heykeli incelikle yontulmuş ve bilgelikle bezenmiş'

zete.com

AKP Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak ile AKP’lilerin ‘Adem ile Havva’ heykeli önünde eylemi devam ederken, buraya Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi bir grup kadın geldi ve basın açıklaması yaptı.
Okunan basın açıklamasında, ‘Adem ile Havva’ heykelinin ‘incelikle yontulmuş ve bilgelikle bezenmiş bir yansıma olduğu’ vurgulanarak, bu sanat eserinin kaldırılmasının yanlış olacağını belirtildi.

'Onların bu düşüncesine inanmak istemiyorum'

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, belediye olarak tüm değerlere sahip çıktıklarını belirterek; “Adem ile Havva heykeli orada bir müstehcenliği değil, tam tersine bir varoluşa sahiptir” dedi.

Heykeli Ukrayna’da devlet sanatçısı olan değerli bir heykeltıraşın yaptığını belirten Başkan Bozbey, şunları söyledi:

“Heykel, her yıl yaptığımız heykel sempozyumunun bir ürünüdür. Bu konuda farklı şeyler söyleyen, müstehcen olduğunu ifade eden arkadaşlarımıza gerçekten inanamıyorum. Onların bu düşüncesine inanmak istemiyorum. Müstehcenlik bu kadar mı farklılaştı? Bizim inancımıza göre Adem ve Havva çok değerlidir. Bu konuda Ukraynalı sanatçının tarifi var. Diyor ki, ‘Adem ile Havva benzersiz bir aşk hikayesiyle burada.’ Bu mermer, sanatçımızın ürettiği bir değer olarak oradadır. Bu sanatçımıza ve sanatçılarımıza saygıyı da ön planda tutmak gerekir. Bunu böyle gören zihniyeti ben kamuoyunun iyi değerlendirmesini istiyorum.”

Heykel tartışmalarından önce bu ülkede cinsel istismarın ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Bozbey, “Ülkede yapılan sapıklıklar var. Şiddet, cinsel istismar var. Biz bunları kaldıralım ortadan. Sanatla uğraşarak bunları örtbas etmenin bir anlamı yok” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBursaUkraynaaşktarifi
Görüş Bildir