Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz: 'İstanbul’da Kesinlikle Bir Şeyler Oldu'

 > 
14PAYLAŞIM

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, İstanbul seçimlerine dair, "İki yıl öncesinden başlayarak tam bir organizasyon içerisinde sandık başında hile yapmaya dönük işlemlerin olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçim sonuçlarına itirazlarla ilgili açıklama yaptı 🎥

Yavuz'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"İstanbul'da kesinlikle bir şeyler oldu, net ifade etmek istiyorum. Neden bunu söylüyorum? 29 bin oy 13 binlere indiyse ki, şimdi kısıtlıların, ölülerin, cezaevinde bulunanların oy kullandığını da gördük yer yer... İstanbul’da bir şey olmadığını hiç kimsenin iddia etmesi mümkün değildir. CHP lehine bir şeyler olduğunu ifade edebiliriz.

İki yıl öncesinden başlayarak tam bir organizasyon içerisinde sandık başında hile yapmaya dönük bir takım iş ve işlemlerin olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz. Biz ne diyoruz? Sandık başı iş ve işlemleri konusunda çok ağır kusur ve kasıtlar var. Sandık başkanı atamasıyla bunun başladığını söyledik. 

İlçe Seçim Kurulu başkanı, bankalara yazı yazıyor. 'Her birinizden kişi alabilirim görevlendirebilim' diyor. Böyle bir madde var mı? Yok. İlçe Seçim Kurulu başkanları, yasa yapma yetkisine sahip midir? Buna kanunsuzluk demeyeceğiz de neye diyeceğiz? 

İSandık başkanlarının tarafsız olmadıklarını ortaya koyan tek belge bu değil. İhraç edilenler çokçe var listelerde. İş Bankası'ndan bolca alınmış. CHP'nin hissesi var değil mi? hepsini tek tek göstermek istemiyorum ama elimdeki belgeye gre siyasi parti üyeleri sandık başkanı olarak görev yapmış."

"YSK kararlarını tamamen yok sayma var"

"Baştan beri bize 'Siz neredeydiniz sandık kurulları oluşturulurken' diye söylüyorlar. Birileri suç işlemiş. YSK kararlarını tamamen yok sayma var burada. Baştan beri ne söylediysek hepsi bir bir çıkıyor. Biz belgeye dayalı olarak söyledik.

Bütün belge ve bilgiler sandığın başında bir şeylerin döndüğünü, seçim öncesi ve sonrasında seçim kurullarına kadar sirayet eden usulsüzlüklerin ve kanunsuzlukların olduğunu gösteriyor. Bu iş şaibeli kalsın varsın birileri de böyle kalsın diye düşünüyorsa daha fazla da diyebileceğimiz bir şey yok. YSK da nihai karar merciidir. En kamu vicdanını rahatlatan en kanuna uygun bir kararın ortaya çıkmasına vesile olacaktır.

CHP'nin sözcüleri maddi gerçeği yakalamaya dönük değil olan yanlışın üzerini örtmeye dönük beyanlarda bulunmaktadır. Biz belge ve bilgiye dayanarak ortaya koyduk. Sayım döküm cetvelleri boş. Biz diyoruz ki kanunun tamamen dışına çıkıldı. İş kılıfına uydurulmaya çalışıldı. Yasa koyucunun yerine geçilerek kendi başına kanun koyar gibi davrandı. Bundan daha büyük bir kanunsuzluk olabilir mi?"

"Soruşturma başlatılmasına şaşırmadık, biz de suç duyurusu üzerine çalışıyoruz"

Sandaklarda usulsüzlük iddiasıyla başlatılan soruşturmalar hakkındaki soruyu yanıtlayan Yavuz şunları kaydetti: "Şaşırmadık. Biz de ekip kurarak nasıl suç duyurusunda bulunur çalışıyoruz. Bu sehven yapılmış bir hata da değildir. Madem münferit bir hadise değildir müşterek çalışma var diyoruz, burada kasten yapılmış bir şey var diyoruz. Organize iş var diyoruz. Bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunmak görevimizdir. Hatta ilgili mercilerin bulunması görevidir."

"Seçim yenilenirse aynı adaylar yarışacak"

"Adaylar değişir mi" sorusuna yanıt veren Yavuz, "Yeniden seçim olursa adaylar aynı olacak" diye konuştu.

Yavuz, AKP'nin Pursaklar Belediye Başkanı'nın istifa etmesiyle ilgili soruya "Meclis üyeleri arasından bir seçim yapılacaktır" yanıtı verdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir