Görüş Bildir
Haberler
AKP'de Hedef Milletvekili Seçilme Yaşını 25'ten 18'e Çekmek

AKP'de Hedef Milletvekili Seçilme Yaşını 25'ten 18'e Çekmek

Caner
19.03.2015 - 21:20 Son Güncelleme: 20.03.2015 - 08:32
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın, 25 olan milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesine yönelik anayasa değişikliği teklifi için milletvekillerinden imza toplamaya başladıklarını bildirdi.

TBMM - Coşkun Ergül

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesine ilişkin Anayasa değişikliği teklifi için milletvekillerinden imza toplamaya başladıklarını bildirdi.

Aydın, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anayasa değişiklik teklifi için gerekli olan 184 imzayı topladıktan sonra, teklifi TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını söyledi.

Seçmede olduğu gibi seçilme yaşının da 18'e düşürülmesini istediklerini belirten Aydın, 'Bu konuyla ilgili daha önce bir önerimiz vardı. Anayasa Komisyonu'nda parti kapatmaları ile ilgili görüşülen teklifte bu konuyla ilgili çağrı yapmıştık' dedi.

Ahmet Aydın, 'Seçim barajının düşürülmesi de var mı?' sorusuna, 'Yok, sadece milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesi var' yanıtını verdi. Aydın, 'İmzalar hazırlanırsa bugün ya da yarın vereceğiz. Anayasa değişiklik teklifleri en az 184 milletvekili tarafından verilebiliyor, bu sayıya ulaştıktan sonra vereceğiz' diye konuştu.

'Muhalefetten imza almayı düşünüyor musunuz?' sorusuna Aydın, 'Yok imza almayı düşünmüyoruz. Muhalefetin, zaten konu komisyonda önüne geldiğinde samimi tavrını ortaya koyması lazım, ya gençlerin lehine tavır koyacak ya da gençlere güvenmediğini gösterecek' karşılığını verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın, şöyle konuştu:

'Biz gençliğimize güveniyoruz. Seçme hakkı daha zor bir haktır, zor bir hakkı gençlere tanıyoruz, ülkenin yönetimine talipli olanları gençlere seçtiriyoruz ama seçilme hakkını niye vermeyelim? Bu yüzden bu yaştaki gençlerin seçilme hakkı da olmalı. Türkiye genç nüfusu ile övündüğümüz bir ülke, gençliğimize güvenmeliyiz, gençlerimizin siyasette daha aktif rol almasını istiyoruz. Parti kapatmalarda yan çizen muhalefetin gençliğin yanında tavır koymasını bekliyoruz.'

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam