Akın Öztürk 'Cumhurbaşkanı Olacaktı' İddiası

 > -

15 Temmuz soruşturması kapsamında önemli iddialar basına yansıdı. Darbenin gerçekleşmesi halinde eski Hava Kuvvetleri komutanı orgeneral Akın Öztürk’ün cumhurbaşkanı olacağı öne sürülüyor...

Savcılık kaynakları, darbe girişimi soruşturmasında dosyaya giren ifadeler ve yansıyan bilgiler ışığında basın ile bazı görüşler paylaştı.

‘Dişli 2’nci başkan olacaktı’

Dişli darbe girişiminin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la…

Bunlardan şüphesiz en öne çıkanı eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün darbenin gerçekleşmesi halinde cumhurbaşkanı olacağı iddiası. 

Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli’nin de genelkurmay 2’nci başkanı olacağı öne sürülüyor.

'Akar direndi, plan bozuldu'

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin aktardığı bilgilere göre savcılık kaynakları Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın direnmesi nedeniyle planlarının bozulduğu görüşünü paylaştılar.

“Yurtta Sulh Konseyi” sadece ismen var

TRT’de okunan bildiride ismi yer alan ‘Yurt Sulh Konseyi’nin kimlerden oluştuğu, en çok sorulan soru olarak gündeme gelmişti. 

Savcılık gelinen aşamada, “Yurtta Sulh Konseyi”nin sadece ismen var olduğuna ilişkin bilgilere ulaşabilmiş.

Darbe Girişiminin Lideri Olduğu Öne Sürülen Akın Öztürk'ün İfadesi - onedio.com
Darbe Girişiminin Lideri Olduğu Öne Sürülen Akın Öztürk'ün İfadesi - onedio.com

Akın Öztürk ifadesinde ne demişti?

Öztürk, savcılık sorgusunda “Beni atama listesinde Genelkurmay 2. Başkanı olarak göstermişler. Ben gerçekte Genelkurmay 2. Başkanı’ndan kıdemliyim. Akıncı Üssü’ne vardım. Bir oda içerisinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Tümgeneral Kubilay Selçuk ve Tuğgeneral Mehmet Dişli ile birlikte çay içiyordu. Bana ‘Bunlar bu işi yaptılar, bunlarla konuş ikna et’ dedi. Ben onlarla konuşmaya başladım. Selçuk ve Dişli’ye darbenin başarılı olamayacağını, demokratik kurumların işlediğini, halkın bu işe tepki gösterdiğini anlatıp ikna etmeye çalıştım. Kendilerine itiraz ettikçe bağırıp, çağırdım. Aynı şekilde Genelkurmay Başkanı’nı da onları ikna etmeye çalıştı” demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir