Ahmet Kaya'nın Kızı Melis Kaya 13 Yaşındayken Kaybettiği Babası ve Baba Özlemiyle İlgili İlk Kez Konuştu

2.6bPAYLAŞIM

Melis Kaya'yı en iyi babasız hayatına devam etmek zorunda kalanlar anlar...

Röportajın tamamı için buraya tıklayabilirsiniz Bianet - Evrim Kepenek

Ahmet Kaya şüphesiz ki bu ülkenin gelmiş geçmiş en büyük hayran kitlelerinden birine sahip, albümleri rekorlar kırmış bir sanatçısıdır. Kariyerinin olgunluk çağında Türkiye'den ayrılıp yaşamına devam ettiği Paris'te de hayatını kaybetti.

Ahmet Kaya'nın Türkiye'den ayrılma sebeplerinden biri olan olaylı Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreniyle ilgili detayları burada anlatmıştık.

Ahmet Kaya'ya Çatal Bıçak Fırlatıldığı Ödül Töreni Gecesinde Yaşananların Detaylı Anatomisi - onedio.com
Ahmet Kaya'ya Çatal Bıçak Fırlatıldığı Ödül Töreni Gecesinde Yaşananların Detaylı Anatomisi - onedio.com

Ahmet Kaya 2000 yılında vefat ettiğinde ardında sadece şarkıları kalmadı. Hayranları, sevdikleri elbette onun ardından göz yaşı döktü ama bir de kızları Melis ve Çiğdem vardı. Ahmet Kaya öldüğünde Melis henüz 13 yaşındaydı.

Bianet haber sitesinden Evrim Kepenek, Ahmet Kaya'nın kızı Melis Kaya ile Babalar Günü'ne dair bir röportaj yaptı. Biz de o röportajdan dikkat çekici bölümleri sizler için derledik.

Onunla ilgili aklınızda kalan anılar var mı?

Ben babamı uzun uzun yaşayamadım ama dolu dolu yaşadım, bunun için yine de şanslı olduğumu düşünüyorum aslında ya da böyle avunuyorum. Anılar tabii çok fazla.

Ortaokula başladığım zaman dağ gibi gövdesiyle okulun merdivenlerinin başında durup yukarıdan bana el salladığı anı hatırlıyorum, müthiş bir güven duygusu dolmuştu içime. Ne zaman ihtiyaç duysam, o an bana vermiş olduğu o duyguya sarılırım.

Ahmet Kaya bu ülkeden medyanın tetiklediği bir nefret söylemi üzerine ayrılmak zorunda kaldı, çok sevdiği ülkesinden ayrılmak onu nasıl etkilemişti?

Çok üzgün olduğunu hatırlıyorum. Sürekli bir keder ve yalnızlık hali, fakat bir yandan da bizlere hissettirmemeye çalışırdı. Sağlığı çok etkilendi. Ülkesini, ailesini çok özlüyordu. Mesela bir gün anneme telefon açıp “Gülten, pazara gidip bana pazarın sesini dinletir misin?” diyor. Bu talebin ve cümlenin etkisini üzerimden atamıyorum.

Dilini, kültürünü, suyununun tadını bilmediğiniz bir ülkede bir anda sıfırlanıyorsunuz. Onun için yürümeyi yeniden öğrenmek gibidir hissi belki de. Sürgünün her türlüsü çok acı, biz de bunu kısmen yaşadık babamla fakat yine de bugünün şartlarıyla yirmi sene öncenin şartları arasında büyük fark olduğunu düşünüyorum. Babam hem sürgünde yalnızdı hem de ülkedeki arkadaşları tarafından çok yalnız bırakıldı. Bu yalnızlık çok hırpaladı, incitti onu.

Sizi bu “haksız-adaletsiz” gidiş nasıl etkiledi?

Bizim hayatımız bir gecede değişti. Bu bir süreç değildi. Bir gecede bütün ülkenin nefret odağı haline geldik. Paris’e gelişinden bir yıl sonra da babamı kaybettik. Bugün demokrat zannedilen ya da addedilen bazı medyatik yüzlerin ve o dönemin gazetecilerinin yaşadıklarımız ve yalnızlığımız karşısında veballeri çoktur, hepsi kendini biliyor.

Babanız öldüğünde 13 yaşındaydınız… Büyürken onun yokluğu ile nasıl başa çıktınız?

İnsan arada kanayan ve asla iyileşmeyen bir kesikle yaşamayı öğreniyor. Baba kaybı benim için böyle bir şey. Yokluğu ile başa çıkabildim mi ya da çıkabiliyor muyum bilmiyorum ama yarayla yaşamayı öğrendim.

Ahmet Kaya’nın en sevdiğiniz yönü neydi?

Çok var. Onunla sıkılmanız mümkün değildir, her zaman orijinal fikirleri vardır. Bir de bence sihirli olan şöyle bir yeteneği vardı; hayatı tutup ucundan ters yüz eder sonra beğenmezse öbür yüzünü çevirir, yine beğenmezse silip yeni baştan yazar hem de her zaman aynı yaşama inadıyla. Vazgeçmezdi yani. Hep güleç ve espiriliydi, en çok da kendiyle dalga geçerdi.

Onu özlediğinizde ne yapıyorsunuz?

Biliyor musunuz, onun bizimle birlikte olduğu videoları yirmi yıl geçmiş olmasına rağmen ben hâlâ rahatça izleyemiyorum ama fotoğraflar var, şarkılar var. Sesi, gülüşü hep benimle. Sesini milyonlarca insanla paylaşıyor olmak duygusu da bana iyi geliyor.

Melis şimdi 33 yaşında genç bir kadın. Babasını kaybeden her kız gibi özlem ve hasret dolu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arda-berent-aksu

ahmet kaya kürtçe şarkı söyleme özgürlüğüne sahiptir yaptı da. Ama sen çıkıp da daha 1 yaşına basmamış bebeği öldüren aponun posteri önünde şunu özledik bunu özledik dersen bu halk senin ağzına sıçmaya kadar haklıdır. Öldün bak arkandan böyle anıyoruz ,teröristlerle bir araya gelmeyen destek vermeyen her doğulu baş tacıdır.

svss2606

teröristlerin sanatçı olduğu bir ülke...

inatperest

Bir teröristi "Bu da terörist" diyerek savunamazsınız. Yorumların genelinde bu var. Diğeri terörist olunca Ahmet Kaya'nın yaptığı normalleşmiyor. İkisi de anormal.

oguzhan1923

Ahmet kaya şudur kürtçe müzik söylemesi haktır buna karşı çıkmak ırkçılıktır bir yandan da pkk apo posterleriyle pkk yandaşı kişiler ile konser vermesi vallahi apoyu özledik demesi apoya övğüle dizmesi faşistliktir apo 40 bin kişinin katilidir ve kendinden olmayan kürtleri de birbir infaz etmiştir sertaç ortaç bile kaç kere özürdilemiştir ahmet kaya için ama ahmet kaya katilleri övdüğü için pişman olmamıştır özür dilememiştir

sertac-bigun

Habur kapısından davul zurna ile getirilenler de zaten köy düğünü sahipleriydi. Trt ' ye terörist başının kardeşini çıkarıp utanmadan kırmızı bültenle arandığından haberimiz yoktu dediler. O da az geldiyse Şivan Perver'e konser verdirdiler. Yok ben hatırlamadım dersen Apo'ya Diyarbakır'da dev perde kurup mektup okuttular. Yok ben yine hatırlamıyorum dersen şuraya yine bu sitede güzelce izah edilmiş bir yayın var oraya baktıktan sonra gelip burada Ahmet Kaya'yı yargılayın.

oguzhan1923

İşte alçak vatansız ahmet kayanın izinden gitmişler apoya selam göndererek katili meşrulaştıran ilk ahmetmiş

miralayra

Sertaç bey ne alaka acaba ? Yani devlet bunları yapınca terörist ahmet aklanıyor mu ? Ayrıca burada ahmeti sevmeyen bizleri akp hükümeti mi zannettiniz ?

sertac-bigun

ben kişisel konuşmadım ki. Sevmeyebilirsiniz tabii kide. Benim ona karışma lüksüm olamaz. Benim burada ki derdim, o zaman bu hükümet de terörist. Zamanında şarkı söyledi evet, bayraklar açıldı evet. Lakin bundan öte bir şey var mı? yok. Buraya sıraladıklarım daha meşru alenen yapılan şeyler değil mi? Biri sadece sempatizan olduğu şeye karşı duruşunu sergiliyor, diğeri içimize içimize sokuyor. Göz göre göre oy için alenen yapılan olaylar. Anlatmak istediğim bu.

Görüş Bildir