Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ahlaki İkilemlerde Verdiğin Kararlara Göre Batman misin, Yoksa Joker mi?

-

İki seçeneğin de birbirinden beter olduğu durumlarda vardığımız sonuçlar, ahlak anlayışımız hakkında önemli fikirler verecektir şüphesiz.

1. Bir doktorsun ve ölmekte olan 5 hastan var. Bu 5 hastanın her biri farklı bir organa ihtiyaç duyuyor ve ortada uygun donör yok. Kısa bir ömrü kalmış bir başka hastan daha var. Bu hasta ölürse diğer 5 hastaya organlarını verip onların hayatının kurtulmasını sağlayabilir. Bu arada yeni tanıtılan bir ilaç, bu hastanın ömrünü uzatıyor ve onun belki de kurtulmasını sağlıyor.

İlacı hastaya vermezdim. Ölürse diğer 5 hastanın hayatını kurtarabilir.
İlacı verirdim. Ne olursa olsun.

2. Yakın bir arkadaşın evlenmek üzere. Fakat düğünden çok kısa bir süre önce müstakbel eşinin onu aldattığını öğrendin. Eğer evlenirlerse büyük ihtimalle mutsuz bir birliktelikleri olacak. Ama gerçeği söylersen düğün iptal olacak ve herkes büyük bir darbe alacak...

Gerçeği kendime saklardım. Zamanla ortaya çıkacaktır.
Gerçeği söylerdim. Zararın neresinden dönülse kardır.

3. Üniversitede öğretim görevlisisin. Çok parlak bir öğrencin var. Tüm derslerinde başarılı ve okulu büyük ihtimalle birincilikle bitirecek. Fakat son döneminde geçirdiği rahatsızlıklar nedeniyle derslerini aksatmak durumunda kaldı. Son projesine de hiç hazırlanamadığı için intihal yaptı ve tamamen başkasının çalışmasını kendi projesi olarak sundu. Bunu fark ettin. Eğer intihal yaptığından dolayı hakkında işlem başlatırsan akademik kariyeri büyük ihtimalle sona erecek...

Hakkında işlem başlatırdım. Yaptığı ne olursa olsun doğru değil.
Görmezden gelirdim. Başarılı olmayı hak etti.

4. Eşin kanser ve sürekli acı çekiyor. Bütün tedaviler denendi ve artık çok kısa bir ömrü kaldı. Bir gün seni yanına çağırdı ve "Beni öldür de acım sona ersin" dedi. Unutma, bu zor olduğu kadar illegal bir eylem.

Yapardım.
Yapmazdım.

5. Zor şartlar altında günde 18 saat çalıştırılan bir kölesin. Bir gün rüyanda Tanrı'yı gördün. Sana yaptığın halıları dünyada tek bir insanın bile satın almadığını söyledi.

İyi hissederdim çünkü beni zorla çalıştıranların ellerinin boş kalması hoşuma giderdi.
Kötü hissederdim çünkü bir hiç uğruna çalışıyor olmak korkunç bir his olurdu.

6. Hayatının aşkını buldun. Fakat bu kişi zamanında ölümsüzlük pınarından su içtiği için asla ölmeyecek. Eğer onunla birlikte olacaksan senin de bu gizli pınardan içmeni ve onunla birlikte ölümsüz olmanı istiyor. Eğer bunu yaparsan asla ölmeyeceksin, fakat tanıdığın ve sevdiğin diğer herkesin ölümünü göreceksin ve bir daha onlara kavuşamayacaksın. Yapmazsan, haliyle bir gün seni kaybedecek ve sen öldükten sonra sonsuza kadar acı duyacak.

Onunla birlikte ölümsüzlüğü seçerdim.
Reddederdim.

7. Bir lokomotif tüm hızıyla rayda ilerliyor. Rayın ilerisine iple bağlanmış 5 insan var. 5 kişinin öncesinde de bir makas var fakat bu ikinci yola da 1 kişi iple bağlanmış durumda. Hiçbir şey yapmazsan 5 insan feci şekilde can verecek. Makası değiştirecek kolu çekersen yalnızca 1 insan ölecek fakat sorumlusu sen olmuş olacaksın...

Kolu çekerdim
Kolu çekmez ve müdahale etmezdim.

8. Son olarak gerçekten yaşanmış bir ikilem sunalım. Savaşta iki evladınla birlikte esir düştün. Askerlerden biri seçeceğin bir evladınla birlikte infaz edileceğini söyledi. Seçmezsen, infaz bu sefer iki evladınla birlikte gerçekleşecek.

Seçimi yapardım. Bir evladım yaşasın.
Seçim yapamazdım. Arkamda böyle bir manzara bırakamam.

Sen Batman'sin!

Tertemiz bir Batman'sin. Yani ne olursa olsun doğru olanı yapmayı tercih eden bir insan evladı. Şartlardan ve sosyal çıkarlardan bağımsız olarak doğru olanı tercih eden Kant'çı ahlakın neferi. Senin kararların acıyı ve kabullenişi içinde barındırıyor ama unutma, her şey doğru ve adaletli olan için...

Sen Joker'sin!

Sen tertemiz Joker'sin. Kötü ya da sorunlu olduğundan değil, yeri geldiğinde bazı hedefler uğruna doğru olanı geride bırakıp insiyatif alabildiğin için. Joker olmak kolay gibi gözükür ama bir o kadar da zordur. Çünkü doğru olan her zaman belliyken onu takip etmemek büyük cesaret ister.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Oyun Teorisi alan biri olarak Joker çıkmak gurur verici :D jokerin bir felsefesi var. Zor olan oyunu oynayıp günü kurtarmak değil insanlara unutamayacağı bir ders vermektir.

tunahan-zengin

batman diyor ama ben jokerim

ayse-azra-guzeler

joker

marvelgirlchaeyoung

BATMAN <3 *-*

ayse-bahcali

Sen Joker'sin! ha ha ha

Görüş Bildir